notificació

Bones notícies, a partir del juny de 2025 el Mont Kailash està obert a les persones amb passaport indi.

Per què és famós Bhutan? 15 coses que fan que el Regne de Bhutan sigui únic

Bhutan és un petit regne de l'Himàlaia situat entre el Nepal, l'Índia i la Xina. Malgrat la seva mida geogràfica limitada, el país té una identitat única basada en la fe budista, les muntanyes, l'arquitectura tradicional i la protecció del medi ambient. A diferència de molts altres països, Bhutan ha conservat els seus valors culturals mentre expandia lentament el seu turisme.

El país també és conegut per la Felicitat Nacional Bruta, una filosofia de desenvolupament que té en compte el benestar de les persones, així com el desenvolupament econòmic. També és una destinació per a turistes interessats en els antics monestirs, les festes religioses plenes de color, els pobles tradicionals i els boscos protegits.

Per a aquells que senten curiositat per Bhutan, no es tracta només de les seves atraccions conegudes. El regne ha conservat moltes tradicions que encara es practiquen avui dia, com ara vestits tradicionals, tir amb arc, menjar local i festivitats religioses.

Bhutan també és ideal per a aquells a qui els agraden les aventures a l'Himàlaia. Es poden veure les valls de Paro i Thimphu, caminar fins al monestir Tiger's Nest, allotjar-se en dzongs tradicionals o optar per excursions més llargues a les zones muntanyoses remotes.

El 2027, Bhutan ofereix algunes opcions de viatge per a un viatge a l'Himàlaia, que van des de visites culturals fins a experiències de senderisme guiades i estades de luxe. Aquest és el regne que es diferencia d'altres destinacions en 15 aspectes.

Per què és famós Bhutan?

15 coses que fan famós Bhutan

1. Felicitat nacional bruta

Bhutan és reconegut internacionalment per la seva filosofia de desenvolupament anomenada Felicitat Nacional Bruta (FNB). El concepte va ser introduït pel Quart Rei, Jigme Singye Wangchuck, durant la dècada del 1970.

A diferència dels models de desenvolupament que emfatitzen principalment el creixement econòmic, la Felicitat Nacional Bruta té en compte diverses esferes de la vida de les persones. Totes aquestes són àrees com la salut, l'educació, el medi ambient, el patrimoni cultural i les relacions comunitàries.

La filosofia es basa en quatre principis clau:

  • Desenvolupament social i econòmic sostenible i equitatiu
  • Conservació ambiental
  • Preservació i promoció de la cultura
  • Bon govern

Les polítiques i les prioritats de desenvolupament de Bhutan es guien per aquests principis. També revelen la importància que el país atorga a la preservació de les seves tradicions i del seu entorn natural.

Aquesta filosofia serveix com una bona introducció a la societat butanesa i la seva filosofia de desenvolupament per a aquells que la visiten.

2. Monestir del Niu del Tigre

Un dels llocs budistes més famosos de Bhutan és el Monestir del Niu del Tigre (Taktsang), també conegut com a Paro Taktsang. Està situat en un penya-segat amb vistes a la vall de Paro i té una gran importància en el budisme butanès.

La llegenda budista local explica que Guru Rinpoche va aterrar en aquesta zona a l'esquena d'una tigressa voladora al segle VIII. Es diu que va meditar en una cova i va iniciar el budisme a Bhutan.

El monestir està situat a una altitud d'uns 3120 m (10236 peus) sobre el nivell del mar. Per arribar al complex, cal fer una caminada costa amunt a través dels boscos de pins. Es tracta d'un viatge d'anada i tornada de 4 a 6 hores, depenent del temps de caminada i les parades de descans.

El monestir és un punt d'interès clau en la majoria de visites culturals a Bhutan. Cal un comportament respectuós i el compliment de les normes de fotografia i accés als edificis religiosos.

Certament, Bhutan és ple de personalitat però alhora molt misteriós. És commovedorament senzill però amagat a les altures de l'Himàlaia. […]
3 dies
Fàcil

US$ 1300

Veure Detall

3. Dzongs tradicionals i arquitectura butanesa

Els dzongs tradicionals són grans edificis de fortalesa famosos a Bhutan i van servir com a centres administratius, religiosos i defensius.

Aquests encara són components importants de la societat butanesa. Molts tenen oficines governamentals, temples i monestirs i patis per a festivals religiosos.

Exemples de dzongs són:

  • Punakha Dzong es troba entre els rius Pho Chhu i Mo Chhu
  • Tashichho Dzong és un important centre administratiu i religiós de Thimphu
  • A l'altra banda de la vall de Paro hi ha Rinpung Dzong, amb vistes a la vall.
  • Trongsa Dzong, una fortalesa històrica al centre de Bhutan

L'arquitectura tradicional butanesa presenta parets emblanquinades, finestres de fusta, pintures decoratives i teulades inclinades. Els edificis es construeixen majoritàriament sense clavar la fusta a la manera típica de la construcció amb fusta.

Diversos dzhongs estan disponibles perquè els visitants els explorin durant unes vacances culturals i aprenguin sobre la seva importància en la història i la religió.

4. Festivals budistes plens de color

Els Tshechus són festivals religiosos i culturals de Bhutan. Se celebren en diversos districtes durant tot l'any, normalment a la primavera i la tardor.

En aquestes ocasions, els monjos i els artistes porten màscares Cham de colors i vestits tradicionals i interpreten danses Cham. Les actuacions són una encarnació dels ensenyaments budistes, les històries religioses i el triomf del bé sobre el mal.

Algunes de les festes populars són:

  • Paro Tshechu
  • Thimphu Tshechu
  • Punakha Drubchen
  • Punakha Tshechu
  • Jambay Lhakhang Drup

És costum que la gent dels pobles locals sigui present durant aquests esdeveniments. Roba tradicional, reunions familiars i celebracions religioses.

Les dates del festival es poden utilitzar per organitzar viatges a Bhutan per a visitants interessats en la cultura butanesa. Les dates es basen en el calendari lunar butanès, així que consulteu el calendari anual abans de fer una reserva.

5. Muntanyes de l'Himàlaia i paisatges naturals

La geografia de Bhutan, situada a l'Himàlaia, també atrau turistes internacionals. Algunes de les característiques són muntanyes cobertes de neu, valls, prats alpins, rius glacials i turons amb arbres.

Algunes de les muntanyes més altes del país es troben a la regió nord i són diferents de les parts central i meridional del país pel que fa al clima i la vegetació.

Aquestes són algunes de les muntanyes més destacables:

MuntanyaElevació
Gangkhar Puensum7,570 m (24,836 ft)
Jomolhari7,326 m (24,035 ft)
Jichu Drake6,989 m (22,930 ft)
Masang Kang7,194 m (23,602 ft)

El Gangkhar Puensum destaca com el pic més alt del món que no s'ha escalat mai. Bhutan té regulacions sobre l'alpinisme i no es permet escalar més enllà d'una certa alçada per mantenir els paisatges sagrats de les muntanyes i les creences culturals.

A les regions de muntanya també es pot practicar senderisme, acampada, exploració de la natura i fotografia.

6. Patrimoni budista i monestirs antics

El budisme a Bhutan és integral per al poble butanès. Té un impacte en l'arquitectura de la nació, els festivals, els costums i la vida quotidiana de la nació.

Hi ha molts monestirs, temples, estupes i llocs sagrats de meditació a Bhutan. Són molts els que s'han conservat durant segles i encara són centres actius de pràctica religiosa.

Aquests són alguns llocs religiosos importants:

  • Kyichu Lhakhang a Paro
  • El temple de Chimi Lhakhang, Punakha
  • Kurjey Lhakhang a Bumthang
  • Monestir de Gangtey de Phobjikha
  • Chorten commemoratiu a Thimphu

En aquests llocs poden veure cerimònies de pregària, art tradicional, rodes de pregària i símbols budistes.

Aquests llocs religiosos també ajuden els visitants a aprendre sobre l'evolució del budisme a Bhutan i el seu impacte en les comunitats locals.

7. Conservació del medi ambient i protecció dels boscos

Bhutan ha donat una alta prioritat a la conservació del seu entorn natural. Té una constitució que estableix que el país ha de preservar una àrea forestal d'almenys el 60% de la seva superfície terrestre total per sempre.

També és un país amb emissions negatives de carboni. Això implica que Bhutan és un embornal de carboni i la quantitat de diòxid de carboni que absorbeixen els boscos és superior a la quantitat que emet el país.

Hi ha diferents ecosistemes i espècies de fauna salvatge en diversos parcs nacionals i zones protegides. Són el Parc Nacional de Jigme Dorji, el Parc Nacional de Royal Manas i el Parc Nacional de Jigme Singye Wangchuck.

La relació entre la conservació del medi ambient i la planificació turística, el desenvolupament comunitari i les polítiques nacionals.

S'espera que els visitants no llencin escombraries, que respectin els hàbitats de la vida silvestre i que facin un viatge responsable. La conservació és una part integral de la imatge internacional de Bhutan.

Guia de viatge de Bhutan

8. Roba tradicional butanesa

Els vestits tradicionals encara són importants per a la vida quotidiana butanesa. Els homes porten el vestit nacional, el Gho, i les dones porten tradicionalment el Kira.

El Gho és una túnica llarga que es lliga al voltant dels genolls; el Kira és un rectangle llarg que es porta amb una brusa i una jaqueta.

La roba tradicional es pot portar en esdeveniments religiosos, celebracions culturals i oficines governamentals.

Els teixits sovint tenen estampats i colors, amb diversos dissenys i patrons que simbolitzen les regions i les tècniques de teixit utilitzades.

També és possible veure com es fa la roba tradicional als centres de teixidors. Els tallers ofereixen una comprensió de les habilitats necessàries per a la producció tèxtil a Bhutan.

9. Menjar i plats tradicionals butanesos

Els bitxos, el formatge, l'arròs i les verdures cultivades localment són ingredients populars de la cuina butanesa. Molts plats tradicionals tenen sabors forts i es preparen amb ingredients senzills.

Els aliments populars són:

  • Barreja de bitxos i formatge, Ema Datshi
  • Kewa Datshi, fet amb patates i formatge
  • Shabu Datshi amb formatge
  • Jasha Maru, un plat de pollastre picant
  • Arròs vermell, un aliment bàsic butanès habitual
  • Momos, boletes de massa al vapor o fregides amb diferents farcits

Molts mengen el xili com a verdura en lloc de només com a condiment. En conseqüència, alguns aliments són molt picants a Bhutan.

A nivell local, el menjar és un component clau del servei. Els visitants poden gaudir de menjar tradicional en masies, hotels i restaurants familiars.

10. Tir amb arc tradicional

Tant el tir amb arc com la seva connexió amb la història i la cultura de Bhutan són de llarga data.

Les competicions es duen a terme entre equips, entre pobles i comunitats. Es demana als participants que disparin fletxes a petites dianes col·locades a una bona distància.

També és un esdeveniment social per a aquestes competicions. Els membres de l'equip animen els bons tirs cantant cançons tradicionals, ballant i intercanviant paraules amables.

A Bhutan també s'utilitzen arcs tradicionals de fusta i també s'utilitza equipament modern de tir amb arc, que forma part integral de la història esportiva del país.

Durant els programes de visites culturals, els visitants poden tenir l'oportunitat d'assistir a les competicions locals o de participar en tir amb arc sota guia.

11. Arts i oficis tradicionals

Les arts i oficis fets a mà són una tradició important a Bhutan. Aquestes habilitats es transmeten de pares a fills i continuen formant part de la cultura del país.

Les arts i oficis s'anomenen col·lectivament Zorig Chusum, que significa tretze arts i oficis tradicionals.

Ells inclouen:

  • Talla de fusta
  • Pintura i pintura thangka
  • sculpture
  • Teixit tradicional
  • Fabricació de paper
  • Brodat
  • Metallwork
  • Pottery

Es poden aprendre aquestes habilitats a l'Institut Nacional de Zorig Chusum (NIZC) de Thimphu. També hi ha botigues d'artesania i centres de teixits disponibles al mercat local per a productes fets a mà.

El Glimpse of Bhutan Tour és un viatge curt, ric culturalment i elaborat que presenta les tradicions, creences, bellesa natural, paisatges, […]
5 dies
Fàcil

US$ 1300

Veure Detall

12. Vall de Phobjikha i grues de coll negre

La vall de Phobjikha és una vall glacial a la part central de Bhutan on es poden trobar prats oberts, pobles tradicionals i fauna salvatge.

És particularment important com a hàbitat hivernal per a les grues de coll negre. Aquestes aus en perill d'extinció migren des de l'altiplà tibetà fins a Bhutan durant els mesos més freds, generalment arribant al voltant d'octubre o novembre i marxant al febrer o març.

A més d'això, la vall també acull el monestir de Gangtey, que domina el paisatge circumdant.

Els visitants poden passejar, observar ocells i explorar el poble. El Festival de la Grua de Coll Negre se celebra cada any per donar-los la benvinguda i cridar l'atenció sobre la conservació.

13. Banys tradicionals de pedra calenta

Els banys tradicionals de pedres calentes són una experiència cultural i de benestar única a Bhutan.

La banyera és de fusta i s'omple d'aigua per al bany. Les pedres de riu s'escalfen en un compartiment separat que està connectat a l'aigua del bany. Quan les pedres escalfen l'aigua, els minerals es dissolen a l'aigua.

Algunes famílies també inclouen herbes medicinals locals per a una fragància addicional i per a una experiència de benestar típica.

Aquesta activitat es pot gaudir en certes masies, allotjaments rurals i centres de benestar.

Ofereix un descans tranquil de les visites turístiques o el senderisme i una experiència enriquidora de la vida butanesa als visitants.

Els millors paquets turístics de Bhutan

14. Senderisme d'alta muntanya i rutes de muntanya remotes

Bhutan també és una destinació per a aquells que volen fer senderisme de muntanya. Serpenteja per boscos alpins, pobles remots, passos d'alta muntanya, pastures de iaks i valls glacials.

Tot i que la majoria de rutes de senderisme a les cases de te del Nepal són populars, hi ha moltes més rutes butaneses que també requereixen suport organitzat per acampar. El viatge està guiat, cuinat i recolzat pel personal del campament i els animals de càrrega.

Algunes rutes de senderisme populars inclouen:

Ruta de trekkingDurada aproximadaDificultat
Excursió pel camí Druk5–7 diesModerat
Trekking de Jomolhari8–10 diesDe moderat a desafiant
Trekking pels Mil Llacs de Dagala5–6 diesModerat
Excursió al mussol de Bumhang3 diesFàcil a moderat
Excursió al ninot de neu25–28 diesMolt desafiant
Trekking a Laya Gasa13–15 diesDesafiant

El Druk Path Trail és una ruta que et porta a través de llacs, muntanyes i les ciutats de Paro i Thimphu. És una bona opció per a aquells que busquen una caminada més curta.

La caminada de Jomolhari condueix cap a la base del mont Jomolhari, a través d'un paisatge alpí i l'assentament de pastors de iacs.

La caminada del ninot de neu és una caminada molt més llarga que creua diversos passos alts. És exigent pel que fa a la forma física, l'experiència en el senderisme i la planificació.

15. Un enfocament diferent del turisme

Bhutan ha establert un model turístic que ha posat èmfasi en la protecció del medi ambient, la conservació cultural i els beneficis per a les comunitats locals.

El país està seguint l'estratègia turística d'alt valor i baix volum. Bhutan no es tracta només del nombre de visitants que atrau, sinó també dels responsables que hi arriben i ajuden a assolir els seus objectius de desenvolupament a llarg termini.

Els visitants indis han de passar per un procés de sol·licitud de visat separat i la majoria dels visitants internacionals han de sol·licitar un visat abans de viatjar.

Un altre element clau del sistema turístic és la Taxa de Desenvolupament Sostenible (SDF). L'aranzel internacional actual és de 100 USD per persona i nit. Hi ha descomptes disponibles per als nens que compleixin els requisits i hi ha una tarifa de visitant independent per als indis.

Les tarifes d'incentius actuals per a visitants internacionals es mantindran fins al 31 d'agost de 2027. Abans de reservar les vacances, consulteu les tarifes i els requisits d'entrada aplicables.

Això pot ser una explicació de per què viatjar a Bhutan pot no ser el mateix que viatjar a molts altres països.

Tours i excursions a Bhutan a tenir en compte el 2027

Els amants de la cultura, la natura i les activitats a l'aire lliure tenen diverses opcions de viatge a Bhutan. La millor ruta a escollir depèn del temps disponible, la forma física i l'experiència desitjada.

El 2027, els visitants tenen l'opció d'apreciar la cultura o fer senderisme a diferents regions del regne.

Tour cultural de Bhutan

Un tour cultural a Bhutan és adequat per a aquells que vulguin veure els llocs històrics i l'estil de vida tradicional del país sense fer llargues caminades.

Paro, Thimphu i Punakha es poden incloure en un paquet turístic de 5-7 dies. Els llocs famosos són el Monestir del Niu del Tigre, Punakha Dzong, Tashichho Dzong i els mercats tradicionals.

Els viatgers també poden explorar els pobles locals, gaudir de la cuina butanesa i submergir-se en les tradicions culturals del budisme.

Aquest tour és ideal per a aquells que viatgen a Bhutan per una escapada relativament curta i volen entendre la cultura butaneses com a família, parella o visitant per primera vegada.

Tour de luxe a Bhutan

El tour de luxe a Bhutan tracta sobre un oasi confortable, viatges privats i visites turístiques personals.

Els visitants poden optar per allotjar-se en bons hotels i complexos turístics, gaudir de tractaments tradicionals i visitar els principals monuments culturals, depenent del programa.

Aquesta és una opció ideal per a parelles, famílies i visitants que volen unes vacances relaxants amb un toc extra de luxe.

Ruta de senderisme per Bhutan

Aquells que prefereixen aventurar-se a peu pel terreny muntanyós de Bhutan poden considerar una excursió de senderisme a Bhutan.

La ruta Druk Path és una excursió més curta i és la millor per a aquells amb una mica d'experiència en senderisme i una forma física moderada. Per a rutes més difícils com ara Jomolhari i Laya Gasa, cal més preparació.

La caminada del ninot de neu està dissenyada per a aquells entusiastes del senderisme que són capaços de gestionar una excursió llarga, campaments remots i un clima dur de muntanya.

Tour de Bhutan amb senderisme

Aquells que viatgin amb un termini d'uns 9-12 dies poden incloure visites culturals amb un itinerari de senderisme més curt.

Per exemple, es pot fer un recorregut on es visita Paro i Thimphu, seguit d'una caminada pel Druk Path. Això permet als turistes gaudir de l'arquitectura butanesesa, la cultura budista i l'Himàlaia durant unes mateixes vacances.

És essencial comprovar els permisos de senderisme, els detalls de les instal·lacions d'acampada i la disponibilitat dels guies, així com la previsió meteorològica, per planificar viatges i excursions a Bhutan el 2027.

Millor moment per visitar Bhutan el 2027

El període ideal per visitar Bhutan ve determinat pels interessos dels visitants. La temporada és generalment bona per a visites culturals, vistes de muntanya i senderisme a la primavera i la tardor.

temporadaMesosQuè esperar?
primaveraDe març a maigTemps suau, flors florides i condicions adequades per al senderisme
estiuDe juny a agostPluges monsòniques, valls verdes i interrupcions ocasionals dels viatges
TardorDe setembre a novembreVistes de muntanya més clares, festivals i condicions favorables per al senderisme
hivernDesembre a febrerTemperatures fredes, viatges més tranquils i bones oportunitats per fer turisme a baixa altitud

La primavera i la tardor són generalment les estacions preferides per a excursions més llargues com ara Jomolhari i Druk Path. Però les condicions de cada sender varien segons la temporada, així que assegureu-vos de rebre les actualitzacions meteorològiques i de senders més actualitzades abans de sortir.

Poble de Bhutan
Poble de Bhutan

Preguntes freqüents sobre Bhutan

Per què és més famós Bhutan?

Bhutan és conegut sobretot per la seva Felicitat Nacional Bruta, el temple tibetà del Niu del Tigre, la cultura budista, els seus colorits festivals i les seves iniciatives verdes.

És car visitar Bhutan?

El cost mitjà a Bhutan és força alt en comparació amb altres països asiàtics, ja que el viatger internacional ha de pagar la Taxa de Desenvolupament Sostenible, l'allotjament, el transport, el menjar i altres despeses de viatge. El preu dependrà de la durada i el tipus de viatge.

Quants dies seran suficients per explorar Bhutan?

El temps necessari per visitar les principals atraccions de Paro, Thimphu i Punakha és d'uns 5-7 dies. Si voleu fer senderisme o visitar el centre de Bhutan, heu de reservar de 9 a 14 dies o fins i tot més.

Els principiants poden fer senderisme a Bhutan?

Sí. Altres excursions que no són difícils a Bhutan inclouen la Bumthang Owl Trek i excursions moderades com la Druk Path Trek. Les rutes per a principiants s'han de triar segons l'experiència prèvia en senderisme i el nivell de forma física.

El recorregut curt pel Nepal i el Bhutan és un dels viatges únics que us porta a dos països internacionals, és a dir, Bhutan [...]
7 dies
Fàcil

US$ 2700

Veure Detall

Necessitaré un visat per visitar Bhutan el 2027?

La majoria dels turistes estrangers han de tenir visats per accedir al país. En general, els ciutadans indis necessiten un permís d'entrada. Abans de sortir, comproveu els visats i permisos, ja que poden canviar.

A Bhutan, hi ha un estret vincle entre la cultura tradicional, la creença budista, l'entorn muntanyós i la conservació. Els seus monestirs, dzongs, festivals, menjar tradicional i costums locals ofereixen als visitants l'oportunitat d'entendre una forma de vida diferent.

Hi ha rutes culturals més curtes i rutes de senderisme a l'Himàlaia més llargues per a aquells que planegen unes vacances al regne el 2027. La gent pot gaudir del país fent senderisme fins al monestir del Niu del Tigre, assistint als festivals tradicionals o fent senderisme fins a la vall de Phobjikha o al mont Jomolhari.

Coneixent allò pel que és conegut Bhutan, els viatgers poden planificar millor els seus viatges i gaudir de les tradicions i els valors únics d'aquest regne de l'Himàlaia.

Trekking del Baix Mustang vs. l'Alt Mustang: Diferències clau, costos i itineraris

La regió del Mustang al Nepal ofereix dues experiències diferents a l'Himàlaia: el Baix Mustang amb els seus pobles tradicionals i llocs sagrats de pelegrinatge, i l'Alt Mustang amb el seu espectacular terreny desèrtic, antics monestirs i cultura d'influència tibetana. Les dues destinacions estan cobertes per l'ombra pluvial de les serralades de l' Annapurna i el Dhaulagiri i són els millors llocs per visitar a la recerca de paisatges de muntanya, visites culturals i senderisme.

Hi ha diferències en l'accés i els preus, i en les condicions de senderisme i viatge a les dues zones. El Lower Mustang és una mica més barat i és el camí que es suggereix en excursions més curtes, mentre que l'Upper Mustang ofereix una experiència de senderisme més aïllada a canvi de la necessitat de permisos addicionals.

Senderisme entre el Baix Mustang i l'Alt Mustang

Aquesta és una comparació del trekking al Lower Mustang i al Upper Mustang, que destaca els aspectes més destacats, el preu, el permís, les millors temporades, un itinerari de mostra dels tours i els paquets turístics més populars per tal que pugueu triar el trekking.

Visió general del Lower Mustang i el Upper Mustang

El Baix i l'Alt Mustang són regions del districte de Mustang, al nord del Nepal, a prop de la frontera tibetana. Tenen hàbitats de muntanya seca similars, però són molt diferents, amb el seu propi atractiu i cultura únics.

El Baix Mustang acull les destinacions de Muktinath , Kagbeni, Marpha i Jomsom. És la zona preferida per als horts de pomeres, els pobles tradicionals de Thakali, les vistes a la muntanya i els llocs religiosos.

Lo Manthang, antics assentaments en coves, monestirs històrics i segles d'erosió han fet que l'Alt Mustang sigui conegut pels seus paisatges. Està designat com a zona restringida, cosa que no només contribueix a la conservació del seu patrimoni cultural, sinó que també gestiona el turisme.

característicaMustang inferiorMustang superior
Principals destinacionsJomsom, Marpha, Kagbeni, MuktinathLo Manthang, Tsarang, Ghami
Durada típica del viatge4–7 dies10–14 dies
Destinació important més altaMuktinath, 3,800 m (12,467 peus)Lo Manthang, aproximadament 3,840 m (12,598 peus)
Dificultat del senderismeFàcil a moderatModerat
Permís de zona restringidaNormalment no calObligatori per a visitants estrangers
Paquet guiat típicNPR 65,000–145,000US$1,500-2,800
Atracció principalPobles de muntanya i llocs de pelegrinatgeCultura antiga i paisatge desèrtic d'alta muntanya
El més adequat per aVacances curtes i viatgers amb pressupost ajustatExploradors culturals i viatges de senderisme més llargs

Les xifres anteriors són indicatives de planificació. El cost real, l'elevació i la durada dels viatges variaran segons la ruta i els arranjaments del viatge.

Paisatge i paisatges

Hi ha una diferència significativa entre el trek de l'Upper Mustang i el del Lower Mustang pel que fa al terreny.

El Baix Mustang és la zona de la vall del riu Kali Gandaki, amb cases tradicionals de pedra, horts de pomeres, turons rocosos i les serralades de l'Annapurna i el Dhaulagiri. Els pobles de Marpha i Kagbeni ofereixen grans experiències de la vida local a les muntanyes dels voltants.

El trekking de l'Alt Mustang és un viatge a una de les regions més serenes i culturalment riques del Nepal. Aquest […]
17 dies
Moderat

US$ 2000

Veure Detall

Un altre punt destacat és la ciutat de Muktinath, que no només és d'una bellesa impressionant, sinó que també és un important centre religiós tant per a hindús com per a budistes.

La topografia de l'Alt Mustang és més escarpada i espectacular. Té valls amples, penya-segats vermells i altres formacions rocoses i turons secs, fent que l'entorn sembli un desert. Els atractius pobles històrics i els habitatges en coves el fan únic.

Lo Manthang, l'antiga capital del Regne de Lo, és un dels punts culminants del viatge. L'arquitectura tradicional, els seus carrers estrets i els monestirs donen una idea de la llarga història cultural de la zona.

Tot i que tots dos són impressionants, el Lower Mustang és més per a aquells que busquen paisatges de pobles diversos i l'Upper Mustang per a aquells interessats en valls remotes i característiques geològiques inusuals.

Cultura, religió i experiències locals

La cultura Thakali està estretament relacionada amb el Baix Mustang. Els turistes poden visitar els llocs religiosos, degustar menjars Thakali, aprendre sobre els costums locals i explorar els pobles tradicionals.

El temple de Muktinath té una importància especial tant per als hindús com per als budistes. El complex del temple és una destinació turística popular i és visitat per pelegrins durant tot l'any.

La cultura de l'Alt Mustang està influenciada pel Tibet. Els seus monestirs, murs d'oració, cases tradicionals i pràctiques budistes estan arrelades en el seu esperit d'intercanvi cultural que ha transcorregut segles a la regió de l'Himàlaia.

Lo Manthang acull monestirs històrics, com ara Jampa i Thubchen, que tenen un patrimoni religiós i artístic. Els viatgers també poden visitar Tsarang i el monestir de Lo Gekar si tenen un itinerari i accés a aquests llocs.

Una altra activitat popular és el Festival anual de Tiji. El festival se celebra normalment al maig i és conegut per les seves danses tradicionals i cerimònies religioses que formen part de la tradició budista de la regió. Qualsevol persona interessada a visitar el festival hauria d'assegurar-se de conèixer les dates amb antelació.

Pel que fa a les experiències culturals, el Baix Mustang és accessible per oferir una introducció a la cultura local, mentre que l'Alt Mustang permetrà dedicar més temps a explorar els assentaments històrics i la cultura amb influència tibetana.

Dificultat i altitud del senderisme

El Lower Mustang és una mica més convenient de configurar, ja que hi ha algunes rutes que es poden fer per carretera. Ajuda els viatgers que utilitzen un caminador juntament amb el transport en vehicle, de manera que pot ser utilitzat per aquells que no poden caminar tant com voldrien però que poden fer-ho prou per arribar a la seva destinació.

L'Upper Mustang es considera una excursió moderada. No hi ha rutes tècniques a les rutes estàndard, tot i que alguns dies de caminada, senders exposats, condicions seques i passos elevats poden suposar un repte físic.

FactorMustang inferiorMustang superior
Dificultat generalFàcil a moderatModerat
Caminada típica diàriaUnes 3-6 horesUnes 5-7 hores
Condicions del camíCamins, senders i carreteres del pobleCamins secs, carreteres polsegoses i passos de muntanya
Nivell de forma físicaDe bàsic a boEs recomana una bona forma física
AllotjamentsMés opcions als principals poblesAllotjaments bàsics i confortables
Preocupacions per l'altitudImportant a prop de MuktinathImportant al llarg de la ruta més alta

En ambdues zones, els viatgers poden ser susceptibles al mal d'alçada. Feu una caminada a un ritme còmode, preneu-vos el temps per acostumar-vos-hi i deixeu de pujar si els símptomes empitjoren. Si hi ha símptomes greus, és important que baixin ràpidament i rebin atenció mèdica.

Els excursionistes novells haurien de fer un pla sensat per al seu viatge i no intentar fer massa.

Trekking del Mustang Inferior vs Mustang Superior

Cost del trekking entre el Lower Mustang i el Upper Mustang

Un dels factors més importants a tenir en compte és el cost total de l'opció. La raó principal per la qual el Lower Mustang és més barat és que normalment no necessita el permís especial d'àrea restringida que es requereix al Upper Mustang.

Aquestes estimacions són per al període de viatge 2026-2027. No són preus fixos; són només orientatius i poden canviar en funció de la mida del grup, l'allotjament, el transport i el contingut del paquet.

Costos estimats del senderisme

DespesaMustang inferiorMustang superior
Paquet guiat65,000–145,000 NPR per personaUS$1,500–2,800 per persona
Permís de l'àrea de conservació de l'Annapurna per a estrangersAl voltant de 3,000 NPRAl voltant de 3,000 NPR
Permís d'àrea restringida per a visitants estrangersNormalment no calUS$50 per persona al dia
Guia i suportDepèn del paquetCal guia amb llicència i agència autoritzada.
Transport. Porta el teu cotxeAutobús, jeep o vol nacionalAutobús, jeep o vol nacional
Àpats i allotjamentSovint inclòs en paquets guiatsSovint inclòs en paquets guiats
Tarifa aèria internacionalNormalment exclososNormalment exclosos

A efectes de planificació, US$1 són aproximadament 145 NPR, tot i que els tipus de canvi canvien.

Costos del permís de l'Upper Mustang

Es requereix un permís de zona restringida per als turistes que entrin a l'Upper Mustang. Segons l'estructura de tarifes revisada introduïda a finals del 2025, el permís costa US$50 per persona i dia d'estada a la zona restringida.

Dies dins de la zona restringidaCost del permís
4 diesUS$200
7 diesUS$350
10 diesUS$500
12 diesUS$600
14 diesUS$700

El permís per a l'àrea de conservació de l'Annapurna és a part. Els excursionistes estrangers haurien de tenir un pressupost d'uns 3,000 NPR, subjecte a la tarifa oficial aplicable. Els acords sobre el permís varien segons el país; consulteu-ho abans de reservar.

Despeses addicionals

  • Els vols d'anada i tornada entre Pokhara i Jomsom poden costar aproximadament US$120–160, segons la disponibilitat i la temporada
  • Això és possible reduir els costos dels bitllets d'avió, tot i que normalment requereix més temps com a mode de transport.
  • La despesa personal en aperitius, begudes, càrrega, dutxes calentes i records pot augmentar US$10-25 per dia
  • L'assegurança de viatge ha d'incloure el senderisme a l'alçada prevista i la cobertura per a l'evacuació d'emergència.
  • Les nits d'hotel addicionals, l'equipament i les propines poden requerir una despesa operativa addicional.

Quan compareu preus, llegiu sempre la lletra petita. Un paquet de menor cost potser no inclou permisos, transport, àpats ni tarifes de guia.

Millor època per visitar Mustang

Mustang rep relativament menys precipitacions que moltes altres destinacions de senderisme al Nepal, a causa de trobar-se a l'ombra de la pluja de l'Himàlaia. Ambdues zones es poden explorar durant unes quantes temporades; tanmateix, el clima i el transport encara hi juguen un paper important.

Avui dia, la intel·ligència artificial està revolucionant el nostre món, creant un món virtual gairebé perfecte. Tanmateix, amagat en el racó remot de […]
11 dies
Moderat

US$ 2300

Veure Detall

Primavera: de març a maig

La primavera és una època popular per viatjar a causa del millor temps per fer senderisme i la visibilitat de les muntanyes. És bo veure pobles, monestirs i paisatges de la regió.

Estiu i monsó: de juny a agost

El Mustang superior és preciós durant la temporada de monsons a causa de la quantitat relativament baixa de precipitacions. El Mustang inferior també es pot explorar, però és possible que hàgiu de cancel·lar els vostres viatges per carretera i avió si plou en altres parts del Nepal.

Tardor: de setembre a novembre

A la tardor, el cel és majoritàriament clar i les muntanyes són força visibles. Ambdues zones són una bona època per visitar-les, així que si viatgeu durant les temporades de més afluència, hauríeu de fer reserves de transport i allotjament.

Hivern: de desembre a febrer

L'hivern és fred; hi ha possibilitat de neu i interrupcions del transport. Pot haver-hi serveis limitats disponibles en alguns allotjaments remots, especialment a l'Upper Mustang. Si teniu previst viatjar durant els mesos d'hivern, consulteu les condicions i els allotjaments de la zona.

Les temporades de primavera i tardor són bones per a la majoria de visitants i l'Upper Mustang és especialment atractiu per a aquells que desitgen trobar un lloc relativament sec per fer senderisme durant la temporada de monsons.

Itinerari de la caminada pel Lower Mustang: 5 dies

Aquesta excursió de 5 dies pel Lower Mustang és ideal per a persones que volen veure tots els llocs d'interès principals sense fer una llarga caminada. Es basa en el viatge des de Pokhara i inclou transport per carretera sempre que sigui possible.

diaRutaActivitats
1De Pokhara a Jomsom, aproximadament 2,720 m (8,924 peus)Viatja en avió o carretera i explora Jomsom
2De Jomsom a Kagbeni, aproximadament 2,800 m (9,186 peus)Camineu per la vall de Kali Gandaki i exploreu el poble antic
3De Kagbeni a Muktinath, aproximadament 3,800 m (12,467 peus)Visita el temple de Muktinath i gaudeix de les vistes a la muntanya
4De Muktinath a Marpha, aproximadament 2,670 m (8,760 peus)Viatgeu pels assentaments tradicionals i exploreu Marpha
5De Marpha a PokharaTornada per carretera o connexió per Jomsom per a un vol adequat

Aquesta és una acció suggerida i es pot modificar en funció de la disponibilitat de transport i les preferències a peu. Aquells que vulguin caminar tot el tram haurien de preveure dedicar-hi més temps.

Trekking a Jomsom Muktinath: Un breu recorregut pels paisatges de muntanya, els pobles tradicionals i un popular lloc de pelegrinatge.

Trekking a Kagbeni Muktinath: Un recorregut a peu en un context cultural que inclou l'assentament històric de Kagbeni i els paisatges circumdants de Muktinath.

Visita al poble de Jomsom Marpha: una opció relaxada centrada en la cultura Thakali, el menjar local, els productes de poma i l'arquitectura tradicional.

Circuit combinat del Baix Mustang i l'Annapurna: una aventura més llarga que combina els pobles del Mustang amb una ruta de senderisme més àmplia de l'Himàlaia.

Ruta en jeep per Pokhara Muktinath: una alternativa per carretera per a viatgers que prefereixen fer turisme sense haver de caminar diversos dies.

Prepareu-vos per començar l'aventura de 12 dies de l'itinerari del Jeep Tour del Festival de Tiji de l'Upper Mustang per experimentar la rica i atemporal […]
12 dies
Fàcil

US$ 2800

Veure Detall

Per a una excursió guiada de cinc dies, el pressupost és d'entre 65,000 i 145,000 NPR per persona. Això es pot augmentar millorant el transport, l'allotjament i altres serveis.

Itinerari de la caminada per l'Alt Mustang: 12 dies

La ruta clàssica des de Kagbeni porta a l'antic Regne de Lo, considerat la llar dels xerpes. Aquesta és una ruta de mostra per explorar Lo Manthang i els pobles dels voltants de camí cap al sud.

diaRutaActivitats
1Katmandú a PokharaViatja i prepara't per a la caminada
2De Pokhara a Jomsom, aproximadament 2,720 m (8,924 peus)Volar o conduir fins a Jomsom
3De Jomsom a Kagbeni, aproximadament 2,800 m (9,186 peus)Explora el poble i prepara't per al viatge per la zona restringida
4De Kagbeni a Chele, aproximadament 3,050 m (10,007 peus)Passeu assentaments tradicionals i entreu a l'Alt Mustang
5De Chele a Syangboche, aproximadament 3,800 m (12,467 peus)Camina per turons secs i creua passos de muntanya
6Syangboche a Tsarang, aproximadament 3,560 m (11,680 peus)Explora els pobles i els paisatges dels voltants
7Tsarang a Lo Manthang, aproximadament 3,840 m (12,598 peus)Arriba a la històrica ciutat emmurallada
8Explora Lo ManthangVisita monestirs, carrers tradicionals i assentaments propers
9Comença el viatge de tornadaRepetiu la ruta o seguiu una alternativa concertada
10Continueu cap a JomsomExploreu els pobles al llarg de la ruta de tornada
11De Jomsom a PokharaTornada per avió o carretera
12Pokhara a KatmandúCompleta el viatge

Els temps de caminada, les parades nocturnes i els arranjaments de transport varien segons la ruta. Es poden afegir dies addicionals a aquest viatge de 12 dies si els vols tenen retards o no hi ha carreteres disponibles.

Trekking per l'Alt Mustang a Lo Manthang: El clàssic viatge guiat a través de pobles antics, monestirs i paisatges desèrtics.

Ruta en jeep per l'Upper Mustang: una experiència de turisme per carretera per explorar els pobles de Lo Manthang i més enllà, adequada per a aquells que no tenen gaire temps per caminar.

Tour del Festival de l'Upper Mustang i Tiji: Un viatge cultural planificat al voltant de les dates confirmades del festival.

Ruta combinada del Mustang Superior i Inferior: un viatge més llarg que cobreix Jomsom, Marpha, Kagbeni, Muktinath i Lo Manthang.

Ruta cultural i fotogràfica per l'Upper Mustang: un itinerari flexible centrat en paisatges, arquitectura tradicional i cultura local.

Un paquet guiat al Upper Mustang sol costar al voltant de US$1,500–2,800 per persona. El cost final vindrà determinat pel nombre de dies restringits, la mida del grup, el transport, l'allotjament i els serveis inclosos.

Permisos, guies i requisits de viatge

Una altra diferència clau entre les dues destinacions són els requisits del permís.

En general, els visitants estrangers necessiten un permís de l'àrea de conservació de l'Annapurna per al Lower Mustang. La documentació addicional pot dependre de la ruta seleccionada i de les normatives vigents.

Visita al Trekking del Baix Mustang vs. l'Alt Mustang

Els turistes estrangers necessiten un permís d'àrea restringida d'una empresa de senderisme autoritzada per a l'Alt Mustang. Cal utilitzar un guia amb llicència. Consulteu les regulacions vigents per als viatgers pel que fa a la seva ruta i nacionalitat.

Abans de viatjar:

  • Porteu els documents de permís necessaris i un passaport
  • Consulteu les taxes de permisos actualitzades amb un operador de senderisme registrat
  • Consulta si necessites permisos addicionals per al teu viatge
  • Contracta una assegurança de trekking i evacuació d'emergència
  • Porteu moneda nepalesa adequada, ja que és possible que els caixers automàtics i/o els serveis de pagament amb targeta no estiguin disponibles als assentaments remots.
  • Prepareu-vos per a temps extra a causa de retards de vols i talls de carreteres relacionats amb el mal temps

Allotjament, menjar i transport

Hi ha més allotjaments disponibles als principals assentaments del Baix Mustang, com ara Jomsom, Marpha i Muktinath. Els viatgers podran gaudir de allotjaments locals, pensions, menjar tradicional Thakali, dal bhat, fideus, sopes i productes fets amb pomes.

Hi ha cases de te i allotjaments a la ruta principal de senderisme de l'Alt Mustang, però les instal·lacions poden ser més senzilles en assentaments més petits. Lo Manthang és un bon lloc per viatjar per la zona, però no espereu trobar els mateixos serveis a la ciutat.

Generalment, la gent utilitza avions o transport per carretera entre Pokhara i Jomsom. Viatjar en avió pot estalviar temps, però està subjecte a retards a causa del vent i del clima. Les carreteres de muntanya són accidentades i les rutes són llargues, però els jeeps són més flexibles.

Quan planifiqueu qualsevol dels dos viatges, compareu el temps total de viatge en lloc de fixar-vos només en la distància.

Quina excursió hauries de triar?

La destinació adequada depèn del teu temps, pressupost, forma física i interessos.

Trieu Lower Mustang si:

  • Tenen aproximadament de quatre a set dies disponibles
  • Prefereix unes vacances a l'Himàlaia més assequibles
  • Desig de veure pobles tradicionals i llocs religiosos
  • Menja menjar local, gaudeix de les vistes a la muntanya i tens fàcil accés a rutes de senderisme
  • Busques un viatge curt juntament amb una gira més gran al Nepal?

Trieu Upper Mustang si:

  • Pot assignar aproximadament 10-14 dies
  • Us interessa descobrir Lo Manthang i els seus pobles antics?
  • Tenir interès per la cultura i la història del budisme tibetà
  • Poder permetre's més permisos i excursions guiades
  • M'agrada explorar paisatges des de la distància i gaudir d'una caminada més llarga

Si teniu prou temps i diners, proveu les dues zones per gaudir d'una experiència més àmplia del Mustang. Abans de dirigir-vos més al nord, cap al paisatge històric de l'Upper Mustang, podeu visitar els pobles del Lower Mustang.

Preguntes freqüents

És el Lower Mustang més fàcil que el Upper Mustang?

En general, sí. El Lower Mustang té rutes i accés per carretera més flexibles, mentre que l'Upper Mustang té més etapes a peu, terreny remot i requereix més planificació.

Vista de senderisme del Lower Mustang vs. del Upper Mustang

Quant costa la travessa de l'Upper Mustang el 2026?

Un paquet guiat generalment costa al voltant de US$1,500–2,800 per persona. El cost final depèn del viatge, la mida del grup, el transport, l'allotjament i els permisos inclosos.

Els principiants poden fer senderisme a l'Upper Mustang?

Sí. Una ruta estàndard és accessible per a principiants si estan en forma, tenen un guia amb llicència, es prenen temps per aclimatar-se i tenen un pla realista.

És adequat l'Upper Mustang durant el monsó?

Sí. És relativament sec durant l'estació de pluges, gràcies a la seva ubicació a l'ombra de la pluja, però encara hi ha risc de talls de carreteres i interrupcions dels vols aeris.

Quants dies són suficients per al Lower Mustang?

Depenent del transport i de la capacitat de caminar, un termini típic per explorar Jomsom, Kagbeni, Marpha i Muktinath és de 4 a 7 dies.

Conclusió

La comparació entre el Baix Mustang i l'Alt Mustang és qüestió de dos viatges gratificants a l'Himàlaia, però diferents. El Baix Mustang és una manera menys difícil i més econòmica de passar per pobles, valls de muntanya i destinacions sagrades de pelegrinatge. L'Alt Mustang ofereix una experiència cultural més profunda, amb els seus antics assentaments, tradicions d'influència tibetana i paisatges desèrtics espectaculars.

El Lower Mustang és una destinació fantàstica per a aquells que busquen una escapada breu o la seva primera excursió a l'Himàlaia. Si teniu temps i diners i us interessa la història i la cultura de muntanya més remota, l'Upper Mustang val la pena invertir més.

Independentment d'on vagis, planifica el teu pla, consulta els requisits del permís i dóna't temps perquè les condicions canviïn a les muntanyes. Ambdues excursions poden ser una excel·lent introducció al paisatge i la cultura únics de Mustang amb una mica de preparació.

Trekking al circuit de Manaslu després de la inundació de Budhi Gandaki: condicions i seguretat del camí

La inundació del riu Budhi Gandaki l'11 d'octubre de 2026 ha generat greus preocupacions sobre l'accés al senderisme a la regió de Manaslu, al Nepal. Els informes inicials indiquen danys a ponts, assentaments riberencs, carreteres i trams del corredor inferior de senderisme al districte de Gorkha. A mesura que comença la temporada de senderisme de tardor, les persones que ja estiguin planificant un viatge haurien de ser conscients del possible impacte dels danys en els seus viatges.

No és només l'estat dels senders la preocupació immediata. El circuit de Manaslu depèn d'una sèrie de ponts, senders de pobles i rutes per carretera a la vall de Budhi Gandaki. Si un dels passos està malmès i els excursionistes no poden continuar amb seguretat, no importa com de bones siguin les condicions més amunt de la muntanya.

El circuit de senderisme de Manaslu no s'hauria de considerar completament accessible i segur per a noves sortides turístiques a partir del 12 d'octubre de 2026 després de les inundacions de Budhi Gandaki. Cal més feina per confirmar la quantitat de danys i l'estat de les diverses seccions dels senders. Actualment, no hi ha informació definitiva sobre quan es tornarà a obrir l'escola.

Inundació de Budhi Gandaki

Què va passar durant la inundació de Budhi Gandaki?

Una inundació sobtada va tenir lloc al corredor del riu Budhi Gandaki, al centre-nord del Nepal, el diumenge 11 d'octubre. Abans que la barrera col·lapsés, les inundacions van ser causades per una esllavissada que bloquejava el riu prop de Chumchure, segons va informar Associated Press.

Els informes inicials descrivien almenys cinc persones desaparegudes, 49 persones rescatades diumenge a la tarda, quatre ponts danyats i aproximadament tres dotzenes de cases arrossegades. També van resultar danyades una obra hidroelèctrica i instal·lacions elèctriques i de comunicació. Les autoritats van evacuar els pobles que estaven en risc, com ara la comunitat riberenca d'Arughat.

Les xifres són provisionals i estan subjectes a canvis. Les següents prioritats són la recerca de persones desaparegudes, l'assistència als residents afectats i el restabliment de l'accés a les instal·lacions clau.

La inundació és especialment amenaçadora per al senderisme a la zona, ja que el Budhi Gandaki passa per la part més baixa de la ruta de senderisme del Manaslu. Però les notícies de la tragèdia general del riu no impliquen l'estat de tots els ponts i senders que utilitzen els excursionistes.

Vols tocar el cel amb els dits i que el món s'aturi completament? Anheles […]
14 dies
Moderat

US$ 1400

Veure Detall

Com ha afectat la inundació el recorregut pel circuit de Manaslu?

El circuit de Manaslu passa per pobles remots de la vall de Budhi Gandaki, en direcció als pobles més alts de l'Himàlaia. La ruta típica comença amb un viatge per carretera fins a Machha Khola des de Katmandú i després una caminada per Jagat, Deng, Namrung, Lho, Samagaun i Samdo. Després, els excursionistes passen pel coll de Larkya La i baixen cap a Bimthang i Dharapani.

La vall baixa és la principal zona de preocupació després de les inundacions d'octubre. Les actualitzacions de senderisme indiquen primer danys a ponts i camins de senderisme al voltant de Machha Khola, Jagat, Sirdibas i altres assentaments. Cal comprovar l'estat exacte de cada pas i si aquesta ruta és contínua in situ.

Aquests danys poden afectar l'accés als pobles més amunt de Budhi Gandaki, on les aigües de les inundacions no van arribar durant el recorregut del circuit de Manaslu. Els excursionistes no haurien de suposar automàticament que una ruta és transitable perquè es pot veure una part del sender o perquè hi ha una carretera oberta a pocs quilòmetres de distància.

La ruta també està subjecta a requisits locals d'allotjament, subministrament d'aliments, transport i accés d'emergència. Si els danys a aquests serveis fan que la caminada sigui inviable, fins i tot a la zona inundable immediata, pot tenir un impacte.

Quins trams estan afectats i què se sap de la ruta superior?

Machha Khola a Jagat

El sector inferior de senderisme de Machha Khola i Jagat és preocupant, ja que té passos de rius i senders estrets adjacents a pendents pronunciats. Les autoritats locals informen de danys a un pont penjant entre Machha Khola i Kerauja i a un pas entre Nyakchet i Sirdibas. També es va informar que un pont d'acer va ser arrossegat prop de Soti.

Aquests passos de vianants donen servei a les comunitats locals i als viatgers. La seva pèrdua pot impedir el desplaçament entre assentaments, fins i tot si algunes parts del camí a peu no estan danyades. Altres perills que poden no ser evidents en aquell moment poden sorgir de l'erosió dels senders, les ribes inestables dels rius i les deixalles.

Jagat, Sirdibas i Philim

Les comunitats circumdants de Jagat i els seus voltants també s'han vist afectades. S'han reportat danys a les cases al llarg del riu i danys a la infraestructura local, així com alguns ponts utilitzats per connectar els pobles.

Abans de començar el senderisme, cal comprovar l'estat de tota la ruta per aquesta zona. Pot ser que calgui fer una llarga desviació per evitar el pas de vianants malmès, però un pas improvisat no és necessàriament segur ni pràctic per als excursionistes.

Deng, Namrung, Samagaun i Larkya La

Actualment no hi ha prou informació per determinar la quantitat total de danys directes causats per les inundacions a Deng, Namrung, Samagaun, Samdo o el pas de Larkya La. La informació local indica que alguns danys van ser més directes a la ruta superior que a la ruta de la vall inferior.

Menys danys directes no vol dir necessàriament que la ruta superior sigui segura i accessible. Al corredor inferior, que roman bloquejat, el corredor inferior és el primer corredor a través del qual els excursionistes segueixen l'itinerari estàndard.

En condicions normals, el coll de Larkya La (5,106 m) és un port d'alta muntanya que requereix una planificació acurada. La pregunta més gran que tothom té ara mateix és com de segur serà per als excursionistes arribar a la ruta principal i si hi ha llocs adequats per passar la nit, menjar i rebre ajuda d'emergència.

Què va causar el diluvi?

Es va informar que una esllavissada havia tancat un riu a la zona de Chumnubri abans que les aigües de la inundació baixessin pel riu. Els detalls dels esdeveniments i el lloc del bloqueig van variar en els informes preliminars i el desencadenant i el mecanisme no s'han d'acceptar com a completament establerts.

Un esllavissament pot bloquejar temporalment un riu dipositant grans quantitats de terra, roques i deixalles al seu canal. L'aigua s'acumula darrere del bloqueig. Quan falla, l'aigua emmagatzemada a la barrera pot córrer riu avall, arrossegant sediments i deixalles i erosionant ponts i ribes del riu i causant danys als assentaments.

Exemples d'aquest tipus d'inundacions poden causar danys a zones allunyades de l'inici de l'esllavissada. També pot fer que quedin perills quan els nivells d'aigua baixen, com ara pendents febles, terrenys inestables i passos de terra danyats.

Per als excursionistes, el factor crític és que un riu que sembla tranquil després d'una inundació no vol dir que el camí de l'altra banda sigui segur. Cal avaluar els danys abans que les persones tornin a entrar a les zones danyades.

Hi ha excursionistes encallats a la regió de Manaslu?

Sí. Un informe de Reuters publicat el 12 d'octubre deia que més de 100 excursionistes estrangers havien quedat atrapats a la zona afectada per les inundacions del districte de Gorkha. Els esforços de rescat encara estaven en marxa, i les autoritats ajudaven els visitants i residents a traslladar-se a llocs segurs. Els afectats estaven esperant rescat o caminant per parts segures de la ruta, amb el suport d'empreses locals dins del Projecte de l'Àrea de Conservació de Manaslu, segons l'organització.

La situació podria variar molt depenent de la ubicació d'un grup de senderisme en el moment de la inundació. Les persones dels assentaments afectats a la part baixa del riu podrien estar exposades a perills addicionals en comparació amb les que ja es troben aigües amunt i les que han creuat Larkya La i s'han desplaçat cap als assentaments de Dharapani.

A la regió, els excursionistes han de mantenir el contacte amb els seus guies amb llicència i seguir les instruccions de les autoritats locals, i no han d'intentar creuar passos de sender danyats sense l'assistència dels guies. No han d'esperar que els hi hagi un sender conegut perquè ja el van recórrer abans de la inundació.

Les autoritats locals i de rescat han de determinar moviments que siguin segurs. Eviteu viatjar per zones danyades per intentar arribar a una carretera o al punt de partida.

És segura la ruta del circuit de Manaslu després de la inundació?

De moment, la millor opció és ajornar els nous viatges fins que s'inspeccioni la ruta afectada i es pugui circular amb seguretat. Això és una recomanació i no un tancament oficial de totes les parts del circuit per danys, sense que s'hagi informat de cap accés.

L'actualització sobre seguretat per al senderisme al Manaslu és especialment rellevant per a aquells que consideren viatjar a l'octubre i al novembre. El temps no és una base suficient per determinar la seguretat dels ponts, els senders i les carreteres.

Els camins que les inundacions han fet insegurs poden ensorrar-se sota els peus, i les roques i els pendents fangosos encara poden ser perillosos després que les aigües de la inundació hagin disminuït. La manca de ponts també pot provocar que els excursionistes no puguin creuar els rius de manera segura. Quan l'accés de rescat i els serveis de comunicació es veuen compromesos, aquests problemes es tornen més greus.

La informació de la ruta està disponible a l'Oficina d'Administració del Districte, a Gorkha i al Projecte de l'Àrea de Conservació de Manaslu. També és imprescindible que les empreses de senderisme rebin informació de primera mà dels guies i les comunitats sobre el recorregut que estan traçant.

A data de 12 d'octubre de 2026, la informació revisada per a aquest article no indicava cap data confirmada per a la reobertura completa del corredor afectat.

Manaslu Circuit Trek després de la inundació de Budhi Gandaki

Què haurien de fer els viatgers amb reserves properes?

Aquells que hagin reservat una excursió a Manaslu han de contactar amb l'agència de senderisme abans de començar l'excursió. Sol·liciteu un pla complet de la ruta, com ara carreteres, ponts i allotjaments.

Les condicions del circuit de Manaslu s'han d'avaluar durant tota la caminada i no només durant el primer dia de caminada o la secció de muntanya alta. Tot i que alguns pobles encara són accessibles, això no garanteix que es pugui fer un recorregut complet pel poble amb seguretat.

També s'hauria de tenir en compte l'ajornament, la reprogramació i les condicions de reemborsament abans d'un canvi de plans. Pregunteu si l'assegurança de viatge inclou la interrupció del viatge, l'evacuació d'emergència i el senderisme en zones on el govern ha emès avisos. La cobertura variarà segons la pòlissa individual; és imprescindible verificar-ho amb l'asseguradora.

Eviteu prendre dreceres no oficials, creuar ponts danyats i creuar rius no oficials sense autorització i una avaluació de seguretat exhaustiva. Seguiu les ordres de les autoritats locals per mantenir-vos al vostre lloc segur.

Els visitants que ja siguin a la zona han de romandre amb el seu guia i obeir les instruccions de les autoritats locals. Si la comunicació és un problema, han de procurar arribar a un lloc segur amb l'orientació local, en lloc d'intentar completar l'itinerari.

Sovint, els excursionistes associen el Nepal amb les excursions a l'Everest i l'Annapurna, però no és cert. Al Nepal, es pot fer a [...]
24 dies
Difícil

US$ 2700

Veure Detall

Quan tornarà a obrir el circuit de Manaslu?

A 12 d'octubre de 2026, no hi ha cap data oficial per a la reobertura del corredor afectat del baix Manaslu. El calendari dependrà del nivell de danys, les condicions del riu, les inspeccions i el restabliment de rutes de vianants segures.

Les autoritats i els equips pertinents hauran d'avaluar els ponts danyats, inspeccionar els senders erosionats i els pendents inestables i establir rutes segures entre els pobles abans de poder reprendre el senderisme. També pot ser necessari abordar els enllaços per carretera, l'habitatge, les comunicacions i l'assistència d'emergència.

La reobertura podria ser gradual en lloc de ser de cop al circuit. Trencar una carretera o reparar un pont no garantiria que totes les seccions de senderisme fossin segures.

Per a la ruta del circuit de Manaslu després de la inundació de Budhi Gandaki, cal consultar una actualització desactualitzada per reconfirmar la secció de la ruta. El comentari general sobre millor temps o que no hi haurà canvis als pobles de la part alta no és suficient per justificar una baixa.

Què significa la inundació per a les comunitats locals?

Els efectes van molt més enllà del turisme. Les carreteres, els ponts i els camins són fonamentals per a l'accés dels residents de la vall de Budhi Gandaki a l'atenció mèdica, les escoles, el subministrament d'aliments i altres serveis essencials. Els danys causats per les inundacions a les llars i a les infraestructures locals poden afectar la vida quotidiana molt després de la inundació inicial.

Durant la temporada de senderisme de tardor també es generen ingressos de guies, portejadors, operadors de transport, cases de te i petites botigues. Aquests treballadors i empreses poden perdre valuosos ingressos estacionals quan no hi ha rutes disponibles.

Però la restauració del turisme hauria de venir després de garantir un accés segur i serveis bàsics. Cal temps i suport per permetre que la població local i els equips de rescat i reparació reaccionin al desastre.

Cal respectar les restriccions, evitar les zones afectades i canviar les reserves de manera responsable amb l'agència de senderisme pels viatgers. No s'han d'imposar requisits addicionals per a la presa de decisions segura a les comunitats que ja estan patint els efectes de les inundacions.

Preguntes freqüents

Puc començar el trekking del circuit de Manaslu a l'octubre del 2026?

Els nous plans de viatge s'haurien d'ajornar fins que s'avaluï la ruta afectada i es pugui viatjar amb seguretat. Això podria estar subjecte a canvis i, a 12 d'octubre, encara no s'ha confirmat.

El pas de Larkya La està malmès?

Els informes revisats no indiquen cap dany directe per inundació al coll de Larkya La (5,106 m / 16,752 peus). Això no vol dir que el coll estigui obert o que la ruta estigui disponible.

Està afectada la caminada per la vall de Tsum?

Sí. L' accés a la vall de Tsum passa per parts de la ruta inferior de Budhi Gandaki i hi ha informes que l'accés ha estat bloquejat. Es recomana que els viatgers posposin l'entrada en aquesta excursió fins que tinguin la confirmació que és segur fer-ho.

Puc triar una altra destinació de senderisme al Nepal?

Potser sí, però cal comprovar altres destinacions per conèixer l'estat dels senders, l'accessibilitat del transport, el clima i les restriccions actuals. Si us plau, no doneu per fet que una altra regió és segura perquè no forma part del corredor fluvial afectat.

On puc obtenir actualitzacions fiables?

Poseu-vos en contacte amb l'empresa de senderisme i també actualitzeu-vos amb les oficines següents: Oficina d'Administració del Districte, Gorkha, Projecte de l'Àrea de Conservació de Manaslu i les institucions pertinents de gestió de desastres del Nepal. Trobeu informació actualitzada i rellevant per a la vostra ruta prevista.

Circuit de Manaslu després de la inundació de Budhi Gandaki

Consideracions finals

Les inundacions de Budhi Gandaki de l'11 d'octubre de 2026 han causat greus pertorbacions a la regió de Manaslu, amb ponts danyats, assentaments afectats i interrupcions en l'accés al senderisme. Les operacions locals de recuperació i rescat continuen sent prioritats clau.

El circuit de senderisme del Manaslu després de les inundacions de Budhi Gandaki es pot reobrir després que s'hagin inspeccionat i s'hagin posat en seguretat les infraestructures i les parts afectades de la ruta. De moment, però, l'absència de confirmació d'accés no s'ha d'interpretar com una presumpció que el camí estigui lliure per a noves sortides.

El trekking curt per la vall de Tsum i el circuit de Manaslu és un viatge de 19 dies que combina la remota vall de Tsum amb tot el […]
19 dies
Moderat

US$ 2400

Veure Detall

Quan viatgeu, els passos senzills són: consulteu amb fonts locals de confiança, sigueu flexibles amb les reserves i escolteu les directrius oficials de seguretat locals. La reobertura del circuit s'ha de basar en condicions verificades, no en assumir les pitjors condicions d'inundació a les muntanyes altes al llarg de tot el circuit.

La millor excursió d'1 dia a Pokhara per gaudir d'impressionants vistes a la muntanya

Pokhara és un punt de partida convenient per fer passejades curtes pels turons dels voltants. Podeu sortir de la ciutat al matí, dirigir-vos a un poble o mirador, gaudir de magnífiques vistes de l'Himàlaia i tornar a Pokhara el mateix dia. Les rutes següents són útils per a les persones que no tenen prou temps per explorar tot el Nepal però volen visitar la seva regió muntanyosa.

Els senders forestals, els pobles de muntanya, les terres de conreu, les carenes i els llacs i les vistes de la serralada de l'Annapurna poden formar part d'una excursió d'un dia a Pokhara. Hi ha opcions per veure les muntanyes i els pobles com ara Australian Camp i Dhampus, la sortida del sol com ara Sarangkot i la vista del bosc i el llac com ara la Pagoda de la Pau. Naudanda i Astam ofereixen passejades rurals més tranquil·les.

Les caminades varien en durada i dificultat; heu de triar la que s'adapti a la vostra forma física, al temps disponible i al tipus de paisatge que preferiu.

Les millors excursions d'1 dia a Pokhara d'un cop d'ull

excursióDuradaDificultatper millorVistes a la muntanya
Campament australià1-diaFàcil de moderarPrincipiants i vistes a la muntanyaExcel · lent
Dhampus1-diaFàcil de moderarPobles i muntanyesExcel · lent
Sarangkot1-diaFàcilSortida del sol i panoramaExcel · lent
Pagoda de la Pau1-diaFàcilPaisatge de llacs i boscosBé
Naudanda1-diaFàcil de moderarPaisatge rural i senderisme per carenesExcel · lent
Astam1-diaModeratExperiència al pobleExcel · lent

Excursió d'1 dia a Australian Camp

El Campament Australià és una excursió curta molt popular des de Pokhara, a través de boscos, terres de conreu, camins de pobles i l'Himàlaia. La ruta típica comença amb un trajecte en cotxe cap a Kande i després puja fins al Campament Australià.

El Campament Australià es troba a uns 2,060 m (6,759 peus). Hi ha esglaons de pedra i trams amb pendents que pugen i baixen, però no cal preparar-se per a una caminada de diversos dies a gran altitud.

Val la pena visitar el mirador, ja que en dies clars es pot veure cap al Machhapuchhre, l'Annapurna Sud, Hiunchuli i altres pics. Es pot seguir el sender fins al Dhampus abans de baixar a la carretera.

El temps de caminada sol ser d'unes 5-6 hores, depenent de la ruta i la velocitat. És per això que Australian Camp és ideal per a persones que vulguin fer una excursió d'un dia des de Pokhara amb força caminades i vistes a la muntanya.

Tens poc temps i no busques res d'aventurós o extrem, però tot i així t'agradaria descobrir el Nepal a […]
2 dies
Fàcil

US$ 300

Veure Detall

Excursió d'1 dia a Dhampus

Dhampus és un poble situat en un turó amb vistes a la muntanya i un assentament tradicional als peus de l'Annapurna. El poble es troba a uns 1,650 m (5,413 peus).

És un sender que passa pels camins del poble, travessa terres de conreu i trams de pujada. Dhampus ofereix un bon clima per contemplar les muntanyes de Machhapuchhre, Annapurna Sud i Hiunchuli.

Es pot accedir al punt de partida del sender amb cotxe; podeu aparcar a prop del punt de partida o caminar una distància més llarga per fer més exercici. És una ruta que normalment es triga unes quantes hores a caminar, depenent dels punts de partida i d'arribada.

Dhampus és ideal per a aquells que vulguin experimentar el paisatge de l'Himàlaia i la vida d'un poble.

Excursió d'1 dia a Sarangkot

Sarangkot és un dels miradors més fàcils d'arribar per sobre de Pokhara. Amb aproximadament 1,600 m d'alçada, és especialment popular per veure la sortida del sol.

El Machhapuchhre, els pics de l'Annapurna i el Dhaulagiri són visibles amb el cel clar a primera hora del matí. A sota, també es poden veure la vall de Pokhara i el llac Phewa.

Els que tinguin pressa poden conduir fins a Sarangkot i fer senderisme pels voltants del mirador. Per a aquells que vulguin fer més exercici, la caminada és costa amunt des de la zona del llac o des de la ciutat.

La distància a peu depèn del lloc de partida. Una visita assistida amb vehicle és per a viatgers que volen veure les muntanyes però no volen caminar durant tot un dia.

Excursió d'1 dia a Naudanda

Naudanda es troba en una carena a l'oest de Sarangkot. La regió té terres agrícoles, pobles i vistes sense obstacles de les muntanyes de l'Himàlaia.

Naudanda té uns 1,430 m (4,692 peus). És habitual fer senderisme tant a Sarankot com a Naudanda junts.

El camí travessa comunitats rurals i terres de conreu. Aquesta caminada us permetrà passejar pel camp al vostre ritme i observar la vida local, en lloc d'una caminada de "mirador".

La caminada de Saranakot a Naudanda pot trigar aproximadament 5-6 hores. És la millor opció per als viatgers que vulguin gaudir d'un dia de caminada més llarg.

Excursió d'1 dia a la Pagoda de la Pau

Shanti Stupa, també coneguda com la Pagoda de la Pau Mundial, es troba a 1,100 m (3,609 peus) sobre el llac Phewa, al turó.

Una opció popular és agafar una barca per creuar el llac Phewa i fer una passejada pel bosc. Aquesta caminada ofereix vistes al bosc i al llac i a les muntanyes.

La caminada és més curta que un parell de caminades pels peus de l'Annapurna. Cal planificar entre 3 i 4 hores amb el vaixell i caminant, depenent de les parades i la velocitat de la caminada.

És una opció convenient per a aquells que prefereixen guardar la caminada per a una altra part del dia o tenir altres activitats per gaudir a Pokhara.

Trekking d'1 dia a Astam

Astam és una zona rural al nord-oest de Pokhara. La caminada transcorre principalment per paisatges rurals, camps en terrasses, fins a assentaments locals i vistes de l'Himàlaia.

La superfície del poble és d'aproximadament 1600 m (5249 peus) i l'alçada varia segons la ruta que es triï.

Astam és més adequat per a aquells que volen experimentar la caminada rural des d'un mirador determinat. La caminada es podria continuar passant per altres pobles per fer un dia de caminada més llarg.

Si preferiu un allotjament més tranquil lluny dels llocs més turístics dels voltants de Pokhara, aleshores és una bona opció.

Comparació de les millors excursions d'1 dia a Pokhara

No hi ha una única ruta que sigui la millor per a tothom; n'hi ha diverses per a diversos interessos.

El que volsRuta adequada
Vistes properes a la muntanyaCampament australià
sortida del solSarangkot
Ampli panoramaSarangkot o Naudanda
Paisatge del pobleDhampus o Astam
Vistes al llacPagoda de la Pau
Passeig pel boscPagoda de la Pau o Campament Australià
Caminar més fàcilPagoda de la Pau
Dia de caminada més llargNaudanda o Astam
FotografiaSarangkot o Campament australià

Muntanyes que podeu veure durant una excursió d'1 dia a Pokhara

Les condicions de visibilitat poden variar segons l'alçada dels ulls i el temps a la muntanya. Alguns cims poden no ser visibles des d'algunes rutes.

MuntanyaElevacióOn ho pots veure
Machhapuchhre6,993 m (22,943 ft)Campament australià, Dhampus, Sarangkot i altres miradors
Annapurna Sud7,219 m (23,684 ft)Àrees de campament australià i Dhampus
Annapurna I8,091 m (26,545 ft)Punts de vista seleccionats amb temps clar
Hiunchuli6,441 m (21,132 ft)Miradors dels peus de l'Annapurna
Dhaulagiri8,167 m (26,795 ft)Alguns punts de vista orientats a l'oest
Lamjung HimalUns 6,983 m (22,910 peus)Miradors adequats del nord
Annapurna II7,937 m (26,040 ft)Punts de vista seleccionats quan la visibilitat és clara

No doneu per fet que aquestes muntanyes ofereixen una vista determinada. Els cims poden estar tapats quan el camí en si ofereix un punt de vista obert, però els núvols o la boirina i el clima estacional poden tapar els cims.

Atracció de Pokhara escalada

Millor moment per a una excursió d'1 dia a Pokhara

Les excursions estan disponibles durant tot l'any, però són molt diferents cada mes. La següent ajuda per planificar el temps i la visibilitat a la muntanya pot ser útil a l'hora de planificar en funció del temps i les muntanyes.

mesCondicionsVisibilitat a la muntanyaRecomanació
GenerMatins freds, generalment secsSovint bo amb temps clarBé
FebrerFresc i cada cop més agradableEn general béBé
MarchMés càlid, comença la primaveraNormalment boMolt bo
AbrilTemps suau i vegetació primaveralSovint bo.Molt bo
MaigMés càlid amb augment dels núvolsVariableBé
JuliolComença el monsóSovint limitatMenys adequat
JuliolPluja freqüent i pistes humidesLimitatMenys adequat
AgostContinuen les condicions humidesLimitatMenys adequat
SetembreEl monsó acaba gradualmentMilloraBé cap al final
octubreGeneralment clar i còmodeSovint molt bo.Molt bo
de novembreSeca i frescaSovint molt bo.Molt bo
desembreRefresca i secaSovint bo.Bé

Les primeres hores del matí solen ser útils per a la fotografia de muntanya, ja que els núvols es poden acumular més tard. Tanmateix, encara hi ha moments de canvis sobtats de temps, per la qual cosa no es garanteixen vistes clares.

Itinerari de trekking d'1 dia a Pokhara

Aquest és un horari típic d'un dia:

TempsActivitat
6: 00 amSortir de Pokhara
7: 00 amArribar a l'inici del sender
7: 15 amComença a caminar
9: 30 amSecció de bosc o poble
11: 00 amPunt de vista d'abast
12: 00 pmDinar
1: 00 pmContinua caminant
3: 00 pmAcabar de caminar
3: 30 pmCondueix cap a Pokhara
4: 30 a 5: XNUMx pmArribada a Pokhara

El temps real varia segons la ruta. Pot ser necessari començar abans per a Sarangkot, mentre que per a la Pagoda de la Pau es pot fer més tard.

Cost de la caminada d'1 dia a Pokhara

El preu varia segons les visites autoguiades o guiades. Com a xifra general de planificació, una excursió independent d'un dia pot costar entre 2,500 i 6,000 NPR (aproximadament US$18 a US$43) per persona, excloent els permisos de conservació o senderisme aplicables. Una excursió guiada d'un dia amb transport sol costar entre 6,000 i 12,000 NPR (aproximadament US$43 a US$85) per persona, depenent de la mida del grup i del que s'hi inclou. També hi ha disponibles excursions guiades d'un dia a Australian Camp actualment anunciades. US$43 a US$58, mentre que els acords privats poden costar més.

Dins de l'Àrea de Conservació de l'Annapurna, els permisos poden tenir un impacte significatiu en les rutes. Per exemple, la tarifa actual de l'ACAP per als visitants estrangers és de 3,000 NPR per persona. Consulteu els elements inclosos abans de reservar, ja que això pot incloure transport, serveis de guia, entrades i/o dinar.

DespesaCost estimatnotes
Transport localDe 500 a 2,000 NPR per personaDepèn de la ruta i de si és compartida o privada
Vehicle privatDe 2,000 a 4,000 NPR per vehicleDepèn de la ruta i la mida del grup
guiarDe 3,000 a 5,000 NPR al diaNormalment dividit entre els membres del grup
Dinar i begudesDe 600 a 1,200 NPRDepèn del restaurant o allotjament
Permís ACAP, si escauAl voltant de 3,000 NPR per visitant estrangerConfirma el requisit actual
Pagoda del Vaixell per la PauVariableDepèn de l'organització del vaixell i del grup
Excursió independent d'un diaDe 2,500 a 6,000 NPR per personaAbans dels permisos aplicables
Excursió guiada d'un diaDe 6,000 a 12,000 NPR per personaDepèn de la mida del grup i de les inclusions

Aquestes són només estimacions de planificació i no preus de paquets. El transport privat i el guiatge a un preu més alt poden ser més cars si es viatja en un grup més gran, o en un grup més petit, amb un tour privat i àpats inclosos serà més rendible.

Dificultat i requisits de forma física

Les persones acostumades a caminar poden utilitzar la majoria d'aquests senders, tot i que els pendents i les baixades pronunciades poden ser extenuants en alguns senders. La distància a peu i el desnivell de les rutes són la principal distinció.

  • Pagoda de la Pau: Apte per a aquells que vulguin fer una caminada més curta i fàcil.
  • Sarangkot: Fàcil si s'utilitza transport durant una part del camí, però difícil des de Lakeside.
  • Dhampus: Dificultat fàcil o moderada, amb trams de pujada i baixada.
  • Campament australià: Nivell fàcil o mitjà, adequat per a un principiant relativament actiu.
  • Naudanda: Moderat si es combina amb Sarangkot i es camina com una ruta de carena completa.
  • Astam: Moderat depenent dels punts d'inici i finalització escollits.

Caminar regularment abans del viatge pot ajudar. Quan viatgeu amb nens o altres membres de la família que puguin necessitar caminar, trieu una ruta adequada a la seva mobilitat i feu algunes pauses addicionals.

Què cal portar per a una excursió d'1 dia a Pokhara

Per a la majoria de rutes, n'hi haurà prou amb una motxilla petita. Porta el següent:

  • Botes de muntanya còmodes i amb bona adherència
  • Cantimplora
  • Snacks
  • Ulleres de sol i protector solar
  • Barret o gorra
  • Jaqueta lleugera
  • Protecció contra la pluja
  • Articles de primers auxilis
  • Medicament personal
  • Telèfon o càmera
  • Banc de potència
  • Petita quantitat de diners en efectiu

Fins i tot a l'estació seca, el clima a les muntanyes canvia constantment, per la qual cosa és beneficiós tenir a mà una capa lleugera i impermeable.

Trekking d'1 dia a Pokhara amb o sense guia?

Pots fer el viatge més fàcil i obtenir informació local si no coneixes els senders, i un guia t'hi pot ajudar.

Amb una guia:

  • Navegació de rutes més fàcil
  • Ajuda amb transport local
  • Coneixement dels pobles i els senders de la comunitat local
  • Ajuda a la comunicació en restaurants locals
  • Si sorgeixen problemes, es proporcionarà assistència addicional

Sense guia:

  • Cost total més baix
  • Més flexibilitat en l'horari
  • Llibertat completa per aturar-se en qualsevol moment
  • Més adequat per a persones que poden seguir mapes i indicacions

Rutes més curtes i ben establertes poden ser factibles sense assistència. Un guia és més útil quan diversos pobles i/o miradors estan units en una sola ruta.

Consells per obtenir les millors vistes de la muntanya

El temps juga un paper important en la visibilitat de la muntanya, de manera que ni tan sols un bon mirador pot garantir la visibilitat dels cims. Hi ha un parell de passos fàcils que us ajudaran a augmentar les vostres probabilitats.

  • Comença d'hora: El matí sovint és millor per gaudir de vistes clares de la muntanya.
  • Consulta el temps: Consulteu la previsió meteorològica abans de marxar de Pokhara.
  • Trieu l'estació seca: Octubre, novembre, març i abril són generalment mesos útils.
  • Deixeu temps als miradors: No marxis corrents tan bon punt arribis.
  • Porta una càmera: La llum del matí pot proporcionar bones condicions per a la fotografia.
  • Sigues flexible: Fins i tot durant un temps generalment bo poden aparèixer núvols i boirina.
  • Trieu la ruta amb cura: Seleccioneu un punt de vista que coincideixi amb les muntanyes i el paisatge que voleu veure.
Voleu escapar a un món de natura impressionant per passar uns moments de tranquil·litat? No busqueu més i veniu amb nosaltres […]
13 dies
Moderat

US$ 1200

Veure Detall

Preguntes freqüents sobre la millor excursió d'1 dia a Pokhara

Quina és la millor excursió d'un dia a Pokhara?

Australian Camp és una excel·lent opció per a una excursió d'un dia que ofereix vistes a la muntanya, senders forestals i paisatges de pobles.

Quina excursió d'un dia té les millors vistes de la muntanya?

Hi ha bons miradors de l'Himàlaia a Australian Camp, Dhampus, Sarangkot i Naudanda quan fa bon temps.

És possible que els principiants facin una excursió d'un dia a Pokhara?

Sí. Per a principiants, hi ha rutes més fàcils disponibles, com ara visitar la Pagoda de la Pau o visitar Sarangkot amb vehicle.

Quant costa una excursió d'1 dia a Pokhara?

El transport, el servei de guia, el menjar, la ruta i la mida del grup són factors que influeixen en el preu.

És possible fer senderisme des de la vora del llac Pokhara?

Sí. Caminar és el mitjà de transport preferit per arribar a Sarangkot i a la Pagoda de la Pau, tot i que el transport pot reduir la distància a peu.

Necessito un guia?

No per a totes les rutes. Si no coneixeu el camí o si necessiteu ajuda local, un guia us pot ser útil.

Aleshores, quin és el millor mes per a una excursió d'1 dia?

Les condicions per caminar i la visibilitat a la muntanya són bones a l'octubre, novembre, març i abril (les condicions meteorològiques poden variar).

Puc fer una excursió d'un dia amb nens?

Sí. Seleccioneu una distància més curta segons l'edat, la forma física i l'experiència prèvia en caminades del nen.

Quines muntanyes veus?

Podeu veure diferents pics com el Machhapuchhre, l'Annapurna Sud, el Hiunchuli, el Dhaulagiri, el Lamjung Himal i altres pics de l'Annapurna , depenent de la ruta i el temps.

Cal permís per fer una excursió d'1 dia?

Els requisits varien segons la ruta i la zona protegida. Assegureu-vos de verificar les normes d'entrada abans de marxar.

Conclusió

Hi ha diverses excursions curtes a peu disponibles a Pokhara que es poden fer i acabar en un dia. Australian Camp i Dhampus ofereixen vistes a les muntanyes i senders dels pobles; Sarangkot és ideal per a la sortida del sol; Naudanda és per a passejades més llargues per les carenes; la Pagoda de la Pau és per a paisatges forestals i llacs, mentre que Astam oferirà una alternativa més rural per a aquells que prefereixen una experiència més tranquil·la.

Pren la decisió en funció del teu nivell de forma física, el temps disponible i el tipus de vista que busques. Si busques vistes a la muntanya, marxa d'hora i tingues en compte el temps!

L'excursió d'un dia a Pokhara és una manera fàcil de veure els turons i el paisatge de l'Himàlaia sense haver de fer una llarga caminada. Truqueu a una empresa local de senderisme per organitzar el transport, un guia i una ruta que s'adapti al vostre horari.

Actualització de senderisme al Nepal 2026: rutes afectades i senders alternatius després de les inundacions de Rasuwa

L'última actualització del senderisme al Nepal del 2026 se centra principalment en l'impacte de les inundacions del 26 d'agost a Rasuwa i els canvis que han causat al llarg de diverses rutes d'accés al nord. Les inundacions van danyar carreteres, ponts i infraestructures al voltant de Rasuwagadhi, Timure i els corredors dels rius Bhotekoshi i Trishuli.

La situació és greu a les zones afectades, però això no vol dir que el senderisme s'hagi aturat a tot el Nepal. Diverses regions importants de senderisme es troben fora de la zona d'impacte directe, mentre que algunes destinacions afectades encara es poden considerar mitjançant enfocaments alternatius.

Per als excursionistes que planegen un viatge de tardor, el més important és comprovar l'estat de la ruta específica en lloc de suposar que tot el mapa de senderisme s'ha vist afectat.

Què va passar a Rasuwa?

Una gran inundació sobtada va assolar la zona de Rasuwa el 26 d'agost, causant danys importants al voltant de Rasuwagadhi i Timure. Diversos trams de la carretera entre Betrawati i Rasuwagadhi van resultar danyats i diversos ponts van ser arrossegats.

El corredor nord és important tant per a les comunitats locals com per als viatgers que es dirigeixen cap a la frontera entre el Nepal i la Xina. L'accés per carretera cap a Syabrubesi també s'ha vist interromput, cosa que ha creat dificultats per als excursionistes que fan els seus trajectes habituals per aquesta zona.

La recuperació i l'avaluació continuen. Com que les condicions de les carreteres i els senders poden canviar durant aquest període, els viatgers haurien de consultar la informació local i oficial recent abans de començar un viatge.

Actualització del trekking al Nepal

Quines rutes de senderisme s'han vist afectades?

La inundació ha tingut el seu efecte més gran en destinacions de senderisme que normalment depenen del corredor viari nord de Rasuwa.

Langtang i Gosaikunda són les principals zones de senderisme que requereixen una planificació addicional. L'Associació d'Agències de Senderisme del Nepal ha informat que les destinacions de senderisme són segures, però el seu accés habitual per carretera a través del corredor de Trishuli i Betambeti s'ha vist afectat.

Ganesh Himal i Ruby Valley també necessiten una planificació acurada de rutes perquè els seus enfocaments tradicionals del nord s'han vist interromputs.

Aquesta distinció és important quan es busquen rutes de senderisme al Nepal després d'una inundació. Una destinació de senderisme pot seguir sent adequada mentre la carretera que normalment s'utilitza per arribar al seu punt de partida no està disponible temporalment.

Situació actual de la ruta de senderisme

Zona de senderismeSituació actualQuè haurien de tenir en compte els excursionistes
LangtangZona de senderisme declarada seguraComprova l'accés alternatiu
GosaikundaZona de senderisme declarada seguraConfirma la ruta i l'accés actuals
Ganesh HimalNo s'ha informat que la zona de senderisme directe estigui afectadaEvitar l'aproximació nord interrompuda
Vall de RubíLa zona de senderisme roman fora de l'impacte directe de les inundacionsConsultar transport alternatiu
ManasluLa zona principal de senderisme roman fora de l'impacte directeUtilitzeu una ruta alternativa adequada per començar el sender
EverestNo afectat directament per les inundacions de RasuwaConsulta els vols i el temps
AnnapurnaNo afectats directamentComproveu l'estat de les carreteres i els senders
KanchenjungaNo afectats directamentConfirma el transport local
MakaluNo afectats directamentConsulta els arranjaments de carretera o vol
Dolpa i RaraNo afectats directamentConfirma vols i accés local

La taula mostra per què un enfocament ruta per ruta és més útil que tractar el Nepal com una única zona de senderisme afectada.

Ruta alternativa per a Langtang i Gosaikunda

Langtang està rebent una atenció especial perquè l'accés per carretera habitual a través del corredor de Trishuli Betambeti s'ha vist interromput.

TAAN ha suggerit una alternativa de senderisme que comença des del costat de Katmandú en lloc de dependre del corredor viari afectat. La ruta suggerida passa per:

Katmandú → Sundarijal → Chisapani → Thadepati → Ghoptebhir → Gosaikunda → Thulosyabru → pairo → Hotel Lama → Langtang → Kyanjin

Aquesta ruta canvia la manera com els excursionistes arriben a la zona de Langtang i també incorpora Gosaikunda al viatge.

Els excursionistes no han de considerar la ruta suggerida com a oberta automàticament. Cal confirmar les condicions del sender, la disponibilitat d'allotjament, el temps i l'accés local abans de la sortida.

Per a aquells que busquen rutes de senderisme alternatives al Nepal, aquest és un exemple útil de com es pot ajustar un itinerari sense cancel·lar tot el viatge.

I què passa amb Ganesh Himal i la Vall del Rubí?

Ganesh Himal i Ruby Valley romanen fora de la zona d'impacte directe, però l'accés des del nord s'ha vist afectat.

En comptes d'apropar-se a aquestes zones a través de Dhunche o Syabrubesi , es pot considerar un accés alternatiu des del costat de Dhading. Dhadingbesi i Arughat ofereixen diferents enfocaments segons l'itinerari exacte de senderisme.

Cal comprovar l'estat de les carreteres locals abans de la sortida, ja que els danys causats pel monsó poden afectar les carreteres més petites, fins i tot quan la destinació del senderisme en si és segura.

Ruta de senderisme del Manaslu

La regió de Manaslu, incloent-hi la vall de Tsum i la zona de Nubri, no s'ha vist afectada directament per les inundacions de Rasuwa segons l'avaluació de seguretat del senderisme actual.

Tanmateix, els excursionistes han de parar atenció a la carretera d'aproximació. La ruta a través de Malekhu i Dhadingbesi ha patit danys al pont, per la qual cosa els viatgers que es dirigeixin cap a l'inici del sender de Manaslu poden haver d'utilitzar el costat de Benighat i Arughat abans de continuar cap a Machha Khola i Jagat.

Això mostra un altre punt important sobre el senderisme al Nepal després d'una inundació. No n'hi ha prou amb comprovar només el sender. La carretera des de Katmandú fins a l'inici del sender també pot determinar si un itinerari és pràctic.

Regions de senderisme més enllà de la zona afectada

Els excursionistes que encara no han fixat la seva destinació tenen diverses alternatives. L'Everest, l'Annapurna, el Manaslu, el Kanchenjunga, el Makalu, el Rolwaling, l'Helambu, el Dhaulagiri i el Dolpa romanen fora de la zona d'impacte directe que s'indica a l'avaluació actual.

Rara, Jumla, Humla i diverses destinacions de trekking a l'oest del Nepal també es troben fora de la zona d'inundació directa.

Això no vol dir que totes les carreteres o vols funcionin amb normalitat. Cada destinació té unes condicions meteorològiques, de transport i de senders diferents, sobretot durant la transició del monsó a la tardor.

Opcions quan la teva excursió original es veu afectada

Pla de trekking originalPossible alternativaPunt principal a confirmar
Vall de LangtangAproximació pel costat de GosaikundaSender i allotjament
GosaikundaEnfocament alternatiu de senderisme des de KatmandúCondició del sender
Ganesh HimalAproximació des de Dhading o ArughatEstat de la carretera
Vall de RubíUtilitzeu un enfocament alternatiu del sudTransport local
ManasluAproximació per Benighat i ArughatCarretera del punt de partida del sender
Àrea de RasuwagadhiTrieu una altra regió de senderismeEstat de les fronteres i les carreteres

Canviar la ruta d'accés pot ser suficient per mantenir les vacances de senderisme dins del calendari previst. En altres casos, canviar la destinació pot ser l'opció més pràctica.

Què significa això per al senderisme de tardor?

La tardor continua sent un període important de senderisme al Nepal, i molts viatgers ja estaran planificant viatges per al setembre, octubre i novembre.

L'actualització actual del senderisme al Nepal del 2026 no suggereix que la temporada de senderisme de tardor es cancel·li a tot el país. En canvi, els viatgers han de prestar més atenció a les condicions de la ruta, especialment per a les destinacions connectades amb el corredor de Rasuwa.

Per a Langtang, Gosaikunda, Ganesh Himal i Ruby Valley, serà particularment important comprovar la informació d'accés més recent. Els excursionistes que es dirigeixin cap a l'Everest, l'Annapurna, el Manaslu i altres regions també haurien de confirmar els seus arranjaments individuals de carretera o vol abans de la sortida.

Les condicions poden canviar a mesura que continuen els treballs de reparació i recuperació, per la qual cosa la informació obtinguda diverses setmanes abans d'una excursió s'ha de tornar a comprovar més a prop de la data del viatge.

Com planificar la teva excursió després del diluvi

Planificar rutes de senderisme al Nepal després d'una inundació requereix una mica més de flexibilitat del que és habitual.

Comença per comprovar la ruta des de Katmandú fins al punt de partida del sender. Una ruta de senderisme pot ser segura, però la carretera que s'utilitza per arribar-hi pot no estar en funcionament.

A continuació, comproveu les condicions meteorològiques. El setembre encara pot portar pluja en algunes zones, i el clima de muntanya pot afectar carreteres, vols i senders.

També és útil confirmar l'allotjament al llarg d'una ruta alternativa. Si s'ha recomanat un enfocament diferent, els allotjaments i les cases de te poden tenir horaris d'operació diferents.

Finalment, parleu amb la vostra agència de senderisme o guia local poc abans de la sortida. Poden comprovar la informació més recent i ajudar-vos a decidir si una ruta alternativa és pràctica.

Coses clau que els excursionistes haurien de comprovar

  • Accés: Confirmeu la carretera, el vol o la ruta d'inici del sender abans de sortir de Katmandú.
  • Condició del sender: Comproveu si la ruta de senderisme que teniu planificada està actualment oberta i adequada.
  • El Temps: Consulteu la previsió meteorològica més recent per a la regió de senderisme específica.
  • Accommodation: Confirmeu que els allotjaments operen al llarg de qualsevol ruta alternativa.
  • Informació local: Demaneu a la vostra agència de senderisme o guia l'estat de la ruta més recent.

Aquestes senzilles comprovacions poden ajudar a evitar canvis innecessaris un cop començada la caminada.

Inundació de Rasuwa

El trekking al Nepal continua amb una millor planificació de rutes

Les inundacions de Rasuwa han causat danys greus i han canviat l'accés a diverses rutes de senderisme del nord. Langtang , Gosaikunda , Ganesh Himal i Ruby Valley requereixen una atenció especial perquè els seus accessos habituals s'han vist afectats.

Alhora, moltes altres regions de senderisme romanen fora de l'impacte directe de les inundacions. L'Everest , l'Annapurna , el Manaslu , el Kanchenjunga , el Makalu , el Dolpa i altres destinacions encara es poden considerar, subjectes a les seves pròpies condicions de carretera, vol, clima i sender.

La principal lliçó de l'actualització del senderisme al Nepal del 2026 és que els excursionistes haurien de considerar les rutes individuals en lloc del país en conjunt. Quan una carretera d'accés es veu afectada, un enfocament alternatiu pot permetre que el viatge continuï.

Per als viatgers que es plantegin fer senderisme al Nepal després de les inundacions, la flexibilitat i la informació recent seran especialment importants durant la propera temporada de tardor. Les condicions continuaran evolucionant a mesura que avancin les tasques de recuperació, per la qual cosa consultar la informació més recent de la ruta a prop de la sortida és la manera més segura de planificar.

És adequat un trek de tornada i tornada en helicòpter per a principiants?

El senderisme al Nepal sovint s'associa amb llargues jornades de caminada, passos d'alta muntanya i diverses setmanes de senderisme. Això pot deixar el senderista novell incert sobre què cal per emprendre una ruta de senderisme, ja sigui una bona forma física o experiència a la muntanya. Un senderisme d'anada i tornada en helicòpter és una opció per a alguns senders populars a l'Himàlaia que poden facilitar el viatge permetent que una part del senderisme es completi en helicòpter.

Aleshores, una excursió de tornada en helicòpter és adequada per a principiants? En molts casos, sí. Però l'adequació serà diferent segons la ruta, l'elevació màxima, la distància a peu, el nivell de forma física, el temps i la planificació de la excursió. Els vols en helicòpter no eliminaran el repte físic d'arribar a una zona objectiu d'alta altitud, però poden reduir el nombre de dies a peu.

Aquest tipus de caminada pot ser adequada per a principiants, si l'itinerari té un ritme raonable i proporciona un temps d'aclimatació adequat.

Helicòpter a Lukla
Helicòpter a Lukla

Què és un trek de tornada i tornada en helicòpter?

Una excursió d'anada i tornada en helicòpter combina una ruta de senderisme normal amb un vol en helicòpter per al viatge de tornada. Entreu a la zona de muntanya, passeu una estona explorant el lloc i després torneu amb helicòpter a un altre lloc més baix o a Katmandú, segons el paquet.

Per exemple, la caminada al camp base de l'Everest pot incloure una caminada des de Lukla fins a l'EBC i un vol en helicòpter de tornada a Lukla.

La clau és que l'helicòpter sol ser útil a la part de tornada. Això encara requereix caminar costa amunt, aclimatar-se a l'altitud i estar al camí durant diversos dies.

Una excursió de tornada en helicòpter no és una excursió turística en helicòpter. Tot i ser una experiència de senderisme, l'helicòpter proporciona una drecera després d'arribar a la destinació principal.

Busques alguna cosa única per anar al camp base de l'Everest, que no passa desapercebut? Si és així, vine amb nosaltres […]
12 dies
Moderat

US$ 2800

Veure Detall

Els principiants poden fer una excursió d'anada i tornada en helicòpter?

No hi ha dubte que molts viatges d'anada i tornada en helicòpter poden ser fets per principiants, sempre que estiguin en bona forma física i seleccionin una ruta adequada.

No cal tenir experiència prèvia en senderisme. Al Nepal, molts excursionistes novells completen les rutes amb èxit, ja que la principal dificultat sol ser la preparació per al trekking, que no és necessàriament una escalada tècnica.

Els novells han de saber que la manca d'experiència no és manca de preparació. Aquells que no han fet senderisme a gran altitud encara poden aconseguir fer-ho bé amb una bona preparació, mentre que una altra persona amb una mica d'experiència en senderisme potser no podrà fer-ho bé si no té cura de l'altitud, la hidratació, el descans i el ritme.

El següent s'hauria de considerar com una ruta recomanada per a un principiant:

  • Guany gradual d'altitud
  • Hores de caminada raonables
  • Dies d'aclimatació adequats
  • Habitacions per allotjar-se si hi ha disponibilitat
  • Un retorn previst en helicòpter
  • Guies i personal de suport altament qualificats
  • Temps de resposta suficient per fer front a les diferents condicions meteorològiques a la muntanya.

Per què pot ser útil un retorn en helicòpter per a principiants?

El seu major avantatge és que redueix la caminada de tornada.

Tornar pel mateix camí després d'uns dies a gran altitud pot arribar a ser extenuant. Potser esteu esgotats i només voleu dedicar menys temps a caminar un cop hàgiu arribat a l'objectiu principal.

Per als principiants, una excursió d'anada i tornada en helicòpter pot ser beneficiosa, ja que els permet concentrar-se en el viatge d'anada i tornada de la ruta principal sense haver de fer tota la ruta dues vegades.

Hi ha una sèrie d'altres avantatges pràctics.

Menys temps a la ruta

Una altra opció per reduir el temps total de vol és tornar a l'aeroport amb helicòpter. Pot ajudar els turistes que tenen uns dies de vacances però que encara volen fer senderisme a l'Himàlaia.

Caminant de tornada reduït

Hi ha moltes hores de caminada al viatge de tornada. La major part d'aquest tram es fa en avió de tornada.

Acabat més còmode

Alguns excursionistes prefereixen completar el seu viatge de muntanya volant en comptes de fer-ho a peu durant diversos dies més. Això pot ajudar a que el final del viatge sigui menys extenuant.

Útil per a excursionistes novells

Si ets principiant, potser et sentiràs més tranquil si no has de fer els dos costats del camí. Això, però, no els hauria d'enganyar perquè subestimin la part que és una mica costa amunt.

Un retorn en helicòpter facilita el trekking?

No necessàriament.

Aquesta és una lliçó crucial per a principiants. Un helicòpter redueix la distància a peu, però no elimina l'altitud.

Per exemple, l'elevació del camp base de l'Everest és d'aproximadament 5,364 m (17,598 peus) sobre el nivell del mar. És important anar a poc a poc i arribar a aquesta alçada a poc a poc, ja sigui caminant o volant de tornada.

El teu cos encara té temps per aclimatar-se a nivells més baixos d'oxigen.

Una excursió d'anada i tornada en helicòpter s'hauria de considerar una excursió més breu que una excursió convencional en lloc de unes vacances fàcils a la muntanya.

La dificultat està influenciada per diversos factors:

FactorPer què importa?
Cota màximaLes altituds més elevades generalment requereixen més aclimatació.
Hores diàries de caminadaLes jornades llargues poden augmentar la fatiga física.
Condicions del camíEls trams rocosos, irregulars i costeruts requereixen més esforç.
AclimatacióL'augment gradual d'altitud ajuda al cos a adaptar-se.
TempsEl fred, la pluja, la neu i el vent poden afectar la comoditat i la seguretat.
FitnessUnes cames fortes i una bona forma cardiovascular faciliten la marxa.
Durada de l'itinerariMés temps pot permetre un ritme més lent i còmode.

Quins principiants són els més adequats?

El principiant que camina, fa exercici, fa senderisme o participa en activitats a l'aire lliure regularment pot trobar assequible una excursió de senderisme moderada.

No calen habilitats atlètiques. Has de sentir-te còmode caminant durant diverses hores seguides.

Si passaràs assegut gran part del dia i no faràs gaire exercici, el millor és començar setmanes abans de l'excursió!

Una bona preparació es pot aconseguir mitjançant:

  • Caminada regular
  • Escalada
  • Senderisme pels senders propers
  • Exercicis de força moderada
  • Exercici cardiovascular
  • Excursions de cap de setmana amb una motxilla senzilla

Eviteu fer caminades llargues just abans de marxar, però aneu augmentant el temps fins a caminar durant períodes més llargs.

I què passa amb l'altitud?

L'altitud sol ser més un problema que l'experiència de senderisme.

La quantitat d'oxigen disponible disminueix a mesura que augmenta l'altitud. El teu cos trigarà temps a adaptar-se. Per això és important planificar un viatge amb ascens i aclimatació graduals.

Per exemple, Namche Bazaar té uns 3,440 m, mentre que el camp base de l'Everest té uns 5,364 m. La diferència és gran i els excursionistes no haurien de considerar la ruta com una caminada normal de baixa dificultat.

Les persones que tot just comencen haurien de conèixer els símptomes típics del mal d'alçada, com ara:

  • mal de cap
  • Nàusea
  • Marejos
  • Cansament inusual
  • Pèrdua de gana
  • dificultat per dormir
  • Dificultat per respirar

Fins i tot les persones en bona forma física poden tenir símptomes lleus. És important baixar a altituds més baixes si els símptomes es tornen més greus o empitjoren. Si cal des d'un punt de vista mèdic, es pot utilitzar un helicòpter per a l'evacuació d'emergència; tanmateix, els excursionistes mai no haurien d'utilitzar un helicòpter per evitar l'aclimatació adequada.

Helicòpter de Katmandú a Lukla
Helicòpter de Katmandú a Lukla

Necessiteu experiència prèvia en senderisme?

No, no sempre cal utilitzar experiència prèvia en senderisme.

El factor important és la teva capacitat per afrontar les condicions físiques i ambientals de la ruta. Si ets un principiant que es prepara adequadament, és probable que estiguis més còmode que un excursionista experimentat que fa pressa durant el recorregut.

El vostre guia també és un factor molt important. Tenir un guia que us pugui ajudar amb el ritme, els problemes d'altitud, els períodes de descans i identificar problemes aviat pot ser molt beneficiós.

Si és la primera vegada que fas senderisme a gran altitud, avisa a l'empresa de senderisme abans d'anar-hi. Et poden ajudar a seleccionar un itinerari adequat per a tu i el teu nivell de forma física.

Quina forma física hauria de tenir un principiant?

Ha de ser capaç de caminar durant diverses hores seguides durant diversos dies seguits.

Caminar per la muntanya no és caminar per una carretera plana. Hi haurà superfícies irregulars, esglaons, trams de baixada i pujada i camins de pedra.

Un procés de preparació bàsic podria ser:

De quatre a sis setmanes abans de la sortida

Camina diverses vegades per setmana i augmenta el temps a poc a poc.

De tres a quatre setmanes abans de la sortida

Inclou turons, escales o caminades de cap de setmana més llargues.

Dues setmanes abans de la sortida

Practiqueu caminar amb la motxilla que tenen previst utilitzar.

Setmana final

Redueix l'entrenament intensiu i posa èmfasi en el descans, el son, la hidratació i la preparació.

L'objectiu d'això no és posar-se en forma en poc temps. L'objectiu és aconseguir que caminar diverses hores sigui normal.

És fiable el retorn en helicòpter?

Les condicions meteorològiques i operatives són crítiques per als vols en helicòpter a les muntanyes. Es poden produir retards a causa de núvols, vents forts, pluja/neu, mala visibilitat, restriccions aeroportuàries i altres problemes operatius.

Per tant, els viatgers han de ser flexibles amb els seus plans de viatge.

No s'ha de suposar que l'helicòpter arribarà exactament al minut previst.

En cas de retard, l'organització del senderisme hauria de tenir una alternativa. Això pot ser esperar condicions favorables o prendre la ruta normal del senderisme, depenent de la ruta i la situació.

Pregunteu sempre al vostre operador què faria si l'helicòpter no pot volar el dia que heu sol·licitat.

Què haurien de portar els principiants?

L'embalar no ha de ser complicat, però cal tenir en compte les condicions canviants de la muntanya.

Alguns dels elements clau que podrien incloure:

  • Sabates de trekking còmodes
  • Capes càlides
  • Jaqueta impermeable
  • Pantalons de trekking
  • Barret i guants abrigats
  • ulleres de sol
  • Protector solar
  • Cantimplora
  • medicaments personals
  • Equip de primers auxilis
  • far
  • Banc de potència
  • Motxilla petita
  • Sac de dormir

La llista d'equipatge variarà segons la ruta i la temporada, l'allotjament i l'altitud.

No porteu pes innecessari. Les motxilles lleugeres poden fer que les jornades de caminada més llargues siguin més còmodes.

En comparació amb un viatge de tornada en helicòpter i un trekking normal?

Una ruta de senderisme normal implica caminar d'anada i tornada fins a la destinació i de tornada al punt de partida. La segona etapa del viatge és diferent quan el trajecte es fa en helicòpter.

característicaCaminada normalRecorregut de tornada en helicòpter
Viatge d'anadaA peuA peu
Experiència principal de senderismeCompletComplet
Viatge de tornadaA peuHelicòpter
Distància total a peuSuperiorBaixeu
Total de dies de trekkingNormalment més llargNormalment més curt
Exposició a l'altitudDepèn de l'itinerariDepèn de l'itinerari
Dependència del tempsaltAlt, amb dependència addicional del vol
Apte per a principiantsSí, amb preparacióSí, amb una planificació adequada

Això dependrà dels vostres objectius per al vostre viatge. Una caminada per una ruta tradicional de senderisme pot ser més adequada si us interessa caminar de llarga distància i teniu temps de sobres. L'opció d'helicòpter us pot ser adequada si voleu la muntanya, però preferiu un viatge de tornada més curt.

El trekking al camp base de l'Everest amb retorn en helicòpter és un paquet que us permet submergir-vos en l'enorme natura de […]
11 dies
Moderat

US$ 2800

Veure Detall

Quines rutes poden considerar els principiants?

No totes les excursions d'alta muntanya són adequades per a un excursionista principiant. Eviteu les rutes només per tenir un helicòpter; els principiants haurien de tenir en compte factors com l'elevació màxima, el temps, les hores de caminada al dia i l'aclimatació.

El Camp Base de l'Everest és una excursió d'alta muntanya que és assolible per a aquells que estan preparats. La destinació final es troba a uns 5364 m (17598 peus), cosa que significa que la gestió de l'altitud és crucial.

Per als excursionistes principiants, les excursions de menor altitud són més còmodes.

En cas de dubte, abans de reservar, parleu amb l'empresa de senderisme sobre què heu fet abans, quant de temps teniu, la vostra forma física i com de còmode voleu estar.

Com poden els principiants fer que la caminada sigui més còmoda?

La millor manera de fer-ho és no tenir pressa.

No us precipiteu a seguir el ritme dels altres excursionistes. Feu pauses regulars, beveu aigua tot el dia i mengeu bé encara que no tingueu gana.

També és una bona idea tenir un horari flexible. Pot ser més beneficiós quedar-se una nit més a una altitud adequada en comptes de córrer per arribar al següent lloc.

Són les petites coses les que poden marcar una gran diferència:

  • Fes passos lents i constants.
  • Beu aigua regularment.
  • Menja prou menjar.
  • Dormir correctament.
  • Feu saber al vostre guia si us sentiu malament.
  • No menystingueu els efectes de l'altitud.
  • Porta una motxilla lleugera.
  • Seguir el programa d'aclimatació.

Val la pena un retorn en helicòpter per a principiants?

Pot valer la pena tenir-ho en compte per a molts jugadors principiants.

El principal avantatge és la facilitat d'ús. No cal tornar tot el camí, sinó que es pot gaudir de la caminada sense l'obligació de tornar a peu. Això pot ajudar a estalviar temps i minimitzar l'esforç físic.

Però també s'ha de tenir en compte el cost addicional de l'helicòpter. Les condicions meteorològiques poden afectar els horaris de vol i la zona de muntanya encara necessita estar adequadament preparada.

Per als principiants que són conscients d'aquestes limitacions i que trien un camí lògic, una excursió de tornada en helicòpter és la millor opció.

Errors comuns que els principiants haurien d'evitar

Molts excursionistes novells tendeixen a concentrar-se en l'helicòpter en lloc de la caminada. Eviteu aquests errors:

  • Córrer massa quilòmetres en un dia posarà més estrès al cos i pot dificultar l'aclimatació.
  • La preparació física no és un extra opcional quan es tracta de volar un helicòpter; un helicòpter no evita caminar per arribar a la destinació principal.
  • Qualsevol persona es pot veure afectada per l'altitud, independentment de la seva forma física o edat.
  • Tenir massa pes fa que totes les pujades siguin més difícils.
  • Les condicions meteorològiques a la muntanya són imprevisibles i no s'han de prendre a la lleugera.
  • Si no et trobes bé, tens marejos, és molt cansat o et falta l'aire, fes-ho saber al teu guia; no t'amaguis.

Veredicte final: És adequat per a principiants?

Sí, una excursió de tornada al camp en helicòpter pot ser adequada per a excursionistes novells, sempre que la ruta i l'itinerari estiguin seleccionats amb cura.

L'helicòpter no escurça la caminada en si, però sí que escurça la tornada a peu i no elimina els reptes del senderisme en altitud. Fins i tot per a aquells que són nous en l'experiència, és necessari tenir una forma física raonable, aclimatació, equip adequat, hidratació suficient i un equip de senderisme experimentat.

Si sou nous en el senderisme, seleccioneu una ruta adequada a la vostra forma física i experiència i eviteu-ne una només perquè tingui helicòpter. Consulteu les altres preguntes següents: quina és l'altitud màxima, les hores caminades al dia, el pla d'aclimatació, l'allotjament, el pla de contingència per mal temps i què es farà si l'helicòpter no està funcionant en aquell moment?

No s'ha trobat el viatge.

Si voleu experimentar els senders de muntanya del Nepal però teniu poc temps, o si preferiu una caminada d'anada i tornada menys llarga, una excursió d'anada i tornada en helicòpter podria ser una opció adequada per a vosaltres. Però si tenen expectatives realistes i estan ben preparats, els principiants poden experimentar el senderisme sense haver de ser muntanyencs experimentats.

Senderisme en solitari a l'Upper Mustang el 2026: Està permès?

L'Alt Mustang és una destinació imprescindible per a molts viatgers a causa dels seus impressionants paisatges, els seus antics monestirs budistes, els seus assentaments en coves i la ciutat emmurallada de Lo Manthang. Aquesta zona es troba a l'ombra de la pluja de l'Himàlaia i la topografia i la cultura de la regió són úniques per al senderisme al Nepal. Amb la creixent curiositat dels viatgers per viatjar sols, molta gent es pregunta si és legal fer senderisme en solitari a l' Alt Mustang el 2026.

Sí, però hi ha condicions. Actualment, el Nepal ha revisat les seves normes de senderisme perquè els excursionistes individuals puguin fer senderisme en zones restringides sense haver de trobar un grup de persones. Però tot i així, a l'Alt Mustang hi ha algunes normes i és una zona d'accés restringit. És essencial conèixer aquestes normes amb antelació per evitar possibles problemes als punts de control de permisos i fer que el vostre senderisme sigui més suau.

Excursió al Mustang Superior
Excursió al Mustang Superior

Pots fer senderisme en solitari a l'Upper Mustang el 2026?

El canvi més important del 2026 és que els viatgers estrangers ja no estan obligats a formar part d'un grup mínim, sinó que poden sol·licitar un permís d'àrea restringida com a individus. Això indica que el govern nepalès ha relaxat les seves regulacions i que ara es permet el senderisme en solitari a l'Alt Mustang el 2026.

Però no pots estar completament sol. L'Alt Mustang encara està sota restriccions i tots els excursionistes estrangers estan obligats a demanar ajuda a un guia nepalès amb llicència. També han de ser processats per una agència de senderisme registrada pel govern. No s'acceptaran sol·licituds independents. Les normes s'apliquen estrictament al punt de control de Kagbeni i altres punts d'inspecció durant el camí.

Per què l'Upper Mustang té normes especials

L'Alt Mustang és adjacent al Tibet i es diu que és una regió sensible amb una cultura i una natura profundes. Fins a principis dels anys noranta, no s'admetia cap estranger a la zona, cosa que va ajudar a mantenir la cultura budista tibetana, els pobles històrics i els monestirs centenaris.

A causa del seu accés limitat, el govern del Nepal té un sistema especial de permisos per controlar el nombre de visitants. El requisit de ser guia també millora la seguretat dels visitants i genera ocupació i compliment amb els visitants. Tot i que ara es permet el senderisme en solitari a l'Alt Mustang el 2026, aquestes proteccions no canvien.

El trekking de l'Alt Mustang és un viatge a una de les regions més serenes i culturalment riques del Nepal. Aquest […]
17 dies
Moderat

US$ 2000

Veure Detall

Permisos necessaris per a l'Upper Mustang

Tots els estrangers que vulguin entrar a l'Upper Mustang han de tenir els permisos adequats abans de començar el viatge.

El Permís de Zona Restringida (RAP) és el document més important. A més, la tarifa del permís s'ha ajustat d'una tarifa plana de 10 dies a 50 USD/dia/per persona, cosa que al seu torn proporciona més flexibilitat a l'hora de planificar viatges més curts des de finals del 2025.

A més, cal obtenir un permís anomenat Permís de l'Àrea de Conservació de l'Annapurna (ACAP), ja que el sender passa per la zona no restringida de l'Àrea de Conservació de l'Annapurna abans d'entrar-hi. Actualment, aquest permís costa 3,000 NPR als estrangers.

Aquests permisos normalment els gestiona l'agència de senderisme un cop hàgiu proporcionat les dades del passaport, el visat del Nepal, els detalls de l'assegurança de viatge i l'itinerari.

Encara necessites un guia?

Sí. Aquesta és la regla número u que els viatgers voldran saber.

El senderisme en solitari a l'Upper Mustang el 2026 és legal, però tots els estrangers han de contractar un guia de senderisme amb llicència a la zona restringida. La informació de la llicència del vostre guia s'adjunta al vostre permís i es comprova als punts de control.

Intentar accedir a Upper Mustang sense guia pot comportar la cancel·lació de la ruta, multes i possibles prohibicions de viatge en el futur. Per tant, no només es recomana, sinó que és un requisit legal contractar un guia.

On comença la caminada?

La ruta de senderisme comença des de Jomsom, ja sigui en avió des de Pokhara o per carretera des de Pokhara. L'inici oficial de la secció restringida és a Kagbeni. El camí passa per diversos pobles, com ara Chele, Syangboche, Ghami, Tsarang i finalment arriba a Lo Manthang a 3,840 m (12,598 peus).

Els itineraris sovint també inclouen una visita a Chhoser, on es troben coves i monestirs antics, abans de tornar per la mateixa ruta. Alguns viatgers continuen fins a Korala, prop de la frontera entre el Nepal i el Tibet, però quin i quant depèn de les normes i permisos vigents.

Senderisme en solitari a l'Alt Mustang
Senderisme en solitari a l'Alt Mustang

És difícil l'Upper Mustang per a viatgers solitaris?

La ruta en solitari per l'Upper Mustang és de dificultat moderada. La dificultat no rau tant en la roca escarpada com en el nombre de dies de caminada, el clima sec, els vents de la tarda i l'aïllament.

Es pot seguir la ruta estàndard fins a la parada nocturna més alta de Lo Manthang, a 3,840 m (12,598 peus). Algunes persones poden experimentar símptomes lleus relacionats amb l'altitud en aquesta excursió, que és més baixa que en algunes excursions conegudes de l'Himàlaia. El risc es pot minimitzar caminant a un ritme còmode, bevent aigua suficient i fent una aclimatació adequada.

Els pobles estan dispersos i el temps pot canviar ràpidament, per la qual cosa tenir un guia local pot ser útil per a la navegació, la logística i les comunicacions.

La terra secreta del Nepal, l'Alt Mustang, també anomenada Lo Manthang, és realment la joia de la corona d'aquest […]
12 dies
Moderat

US$ 2250

Veure Detall

Millor època per visitar el 2026

L'Alt Mustang del Nepal és famós per ser una de les poques regions del país on és possible fer senderisme durant l'estació de pluges del monsó d'estiu, a causa de la seva ubicació a l'ombra de la pluja de les muntanyes de l'Himàlaia.

Els mesos de març, abril i maig ofereixen un clima agradable, valls baixes amb vegetació florida i bona visibilitat.

L'estiu (juny-agost) també és una època popular per fer senderisme a l'Alt Mustang a causa de la poca quantitat de precipitacions en comparació amb la resta de zones de senderisme del Nepal.

A la tardor (de setembre a novembre), el temps és força tranquil, les vistes a la muntanya són clares i les condicions per fer senderisme són bones.

El sender pot estar nevat a altituds més elevades durant un temps a l'hivern (de desembre a febrer) i fa significativament més fred. Aquest també és l'època en què alguns allotjaments poden estar tancats.

Quant costa el trekking?

Els costos estan subjectes al viatge, el transport, les tarifes del guia, l'allotjament i la durada de l'estada del permís.

El cost més alt és el permís per a l'Upper Mustang, que és de 50 USD per dia a la zona restringida. Els costos de viatge addicionals a tenir en compte inclouen el permís ACAP, les tarifes del guia, l'allotjament, el menjar i el transport de Pokhara a Jomsom, així com les tarifes opcionals del porter.

Un viatge complet de 12 a 14 dies sol ser més car per a la majoria de senderistes, a causa de les taxes de permís associades a aquest viatge, així com a la necessitat d'un guia de senderisme.

Consells per a viatgers solitaris

Aniràs acompanyat d'un guia amb llicència, però podràs viatjar de manera independent sense formar part d'un grup nombrós.

Seleccioneu una empresa de senderisme amb experiència i bona acollida i contracteu guies amb llicència i experiència. Tingueu una assegurança de viatge que inclogui senderisme a gran altitud i evacuació en helicòpter. Porteu prou diners en efectiu, ja que després de Jomsom no hi ha sentit per anar a caixers automàtics. Porteu roba per capes per a les condicions meteorològiques canviants, protecció solar per al clima sec i porteu ampolles d'aigua reutilitzables per reduir els residus de plàstic.

Respecteu la cultura local, no feu fotografies de persones o llocs religiosos sense permís. També podeu donar suport als negocis i cases de te locals, cosa que ajudarà a preservar la cultura única de l'Alt Mustang.

de Sandy Mountain a Upper Mustang
de Sandy Mountain a Upper Mustang

Consideracions finals

Si esteu pensant en viatjar sols a l'Upper Mustang el 2026, podeu fer-ho, però no de la manera tradicional, que és anar-hi sols sense companyia. Les noves normes han eliminat la necessitat de contractar un segon excursionista abans de sol·licitar un permís d'àrea restringida, cosa que facilita molt els viatgers sols. Mentrestant, el sistema de llicències necessàries tant per a guia com per a agència continua funcionant.

Avui dia, la intel·ligència artificial està revolucionant el nostre món, creant un món virtual gairebé perfecte. Tanmateix, amagat en el racó remot de […]
11 dies
Moderat

US$ 2300

Veure Detall

Si coneixeu aquestes regulacions i feu els preparatius adequats, el senderisme en solitari a l'Alt Mustang el 2026 serà una gran oportunitat per experimentar una de les regions més interessants de l'Himàlaia. La ruta és històrica, abasta des de Lo Manthang fins a monestirs centenaris i travessa paisatges desèrtics espectaculars, i és una de les excursions més gratificants del país, respectant alhora el medi ambient i la cultura per a les generacions futures.

Cost del permís de l'Upper Mustang 2026–2027: taxes per a indis, estrangers i nacionals de la SAARC

Si esteu considerant un viatge a l'Alt Mustang , és important conèixer els requisits del permís abans de fer cap pla de viatge. L'Alt Mustang és una zona protegida i restringida en comparació amb moltes parts del Nepal. Abans de viatjar per la regió, tots els visitants internacionals, tant si fan senderisme pel seu compte com si segueixen un viatge organitzat, han d'obtenir permisos especials. Els viatgers poden utilitzar el Cost del Permís de l'Alt Mustang 2026–2027 per planificar el seu pressupost, evitar despeses imprevistes i assegurar-se que han omplert correctament els formularis necessaris abans de començar el seu viatge.

L'Alt Mustang es troba a la regió d'ombra pluvial de l'Himàlaia, al nord-oest del Nepal, adjacent al Tibet . És un paisatge sec amb monestirs centenaris, pobles tradicionals i la històrica ciutat emmurallada de Lo Manthang. El govern del Nepal ha implementat un estricte sistema de permisos per al turisme a causa de les qüestions de la importància cultural i la seva zona fronterera. Totes les persones que visitin l'Alt Mustang estan subjectes a aquestes regulacions, inclosos els permisos d'una agència de senderisme registrada.

Mustang superior

Els estrangers, els ciutadans indis i els nacionals de la SAARC poden seguir aquesta guia per obtenir un coneixement profund del cost del permís de l'Upper Mustang 2026–2027. Inclou les funcions de cada permís, qui ha d'obtenir-los, quant de temps duren, les taxes addicionals que cal tenir en compte i alguns consells útils per ajudar-vos a planificar el vostre viatge sense confusions.

Per què l'Upper Mustang requereix permisos especials?

Fins al 1992, els turistes tenien prohibit entrar a l'Alt Mustang. La zona encara és una de les zones de senderisme tancades al Nepal. La cultura budista tibetana, els antics assentaments, la forma de vida tradicional i el fràgil entorn de la zona estan ben preservats pel sistema de permisos. També proporciona al govern la capacitat de controlar el turisme a la sensible zona fronterera.

Els visitants no poden simplement comprar un permís de trekking i entrar a l'Alt Mustang com es fa trekking al camp base de l'Annapurna o al camp base de l'Everest . Més aviat, han d'obtenir un permís d'àrea restringida per a l'Alt Mustang expedit pel Departament d'Immigració del Nepal a una empresa de trekking.

La travessia al camp base de l'Everest no és un viatge qualsevol, i per tant, és possible que hàgiu vist moltes pel·lícules a YouTube sobre […]
14 dies
Moderat

US$ 1600

Veure Detall

Una altra norma és la prohibició del senderisme independent a l'Alt Mustang. Els viatgers han de portar amb ells un guia autoritzat del Nepal per al seu trekking juntament amb una agència de senderisme registrada. Aquestes són les regulacions que estaran en vigor per a la temporada de senderisme 2026-2027.

Cost del permís de l'Upper Mustang 2026–2027: resum

El factor principal per al cost total del permís per a l'Upper Mustang 2026–2027 és el nombre de dies que es passen dins de la zona restringida. A més del permís per a la zona restringida, també es requereix el permís de senderisme per a una part de la ruta de senderisme, anomenat Permís de l'Àrea de Conservació de l'Annapurna (ACAP).

permísCost
Permís de zona restringida de l'Upper Mustang (primers 10 dies)500 USD per persona
Dies addicionals després de 10 dies50 USD per persona i dia
Permís d'Àrea de Conservació de l'Annapurna (ACAP)3,000 NPR per persona (aproximadament 22–25 USD segons el tipus de canvi)

Aquestes taxes es paguen al govern i normalment són fixes, és a dir, que no varien segons l'empresa de senderisme que aconsegueixi el contracte. Tanmateix, el cost total del viatge pot variar, ja que les agències ofereixen diversos paquets que inclouen serveis de guia, transport, allotjament, àpats, permisos i més.

Cost del permís de zona restringida de l'Upper Mustang per a estrangers

El permís de zona restringida és el percentatge més alt del cost del permís de l'Upper Mustang 2026-2027. Tots els estrangers que entrin a la zona restringida de Mustang han de tenir aquest permís abans de començar el seu viatge a la regió.

El permís costa 500 USD per persona durant els primers 10 dies dins de la zona restringida. Fins i tot si us quedeu menys de 10 dies, cal pagar aquesta tarifa. No hi ha cap descompte per a visites més curtes al govern.

Per a viatges de més de 10 dies, cal pagar 50 USD per persona per cada dia addicional. Per exemple, una estada d'onze dies implicarà pagar 50 USD addicionals i una estada de dotze dies 100 USD, a més de la taxa del permís bàsic.

S'ha restringit un permís per a l'Upper Mustang i només és vàlid per a les dates sol·licitades. Els visitants han de planificar acuradament el seu viatge, ja que sortir de la regió amb el permís no sempre és fàcil i pot requerir arranjaments addicionals amb l'empresa de senderisme.

Tour en Jeep de l'Upper Mustang 2026
Tour en Jeep de l'Upper Mustang 2026

La zona limitada comença al nord de Kagbeni, on es revisen els permisos abans dels que van a Chele, Ghami, Tsarang i Lo Manthang.

Permís d'Àrea de Conservació de l'Annapurna (ACAP)

A més del permís restringit, tots els excursionistes que passin per l'Upper Mustang també han de tenir un permís de l'àrea de conservació de l'Annapurna.

El Permís de Conservació Addicional està inclòs en les tarifes del Permís de l'Upper Mustang, ja que la ruta de senderisme transcorre per l'Àrea de Conservació de l'Annapurna. Actualment, els estrangers paguen 3,000 NPR per un permís. La tarifa és molt inferior a la del permís restringit, però la tarifa encara és obligatòria.

L'ACAP ajuda en la implementació de projectes de conservació, el manteniment de senders, la protecció del medi ambient, la gestió de visitants i el desenvolupament comunitari a tota la regió de l'Annapurna. Els excursionistes han de portar aquest permís mentre recorren el sender, ja que es pot inspeccionar en diversos punts del camí.

Cost del permís de l'Upper Mustang per a indis

La pregunta més freqüent entre els turistes indis és sobre els descomptes en els permisos per a l'Alt Mustang. La resposta és sí i no, depenent del tipus de permís.

Els ciutadans indis han de pagar la mateixa taxa governamental que altres estrangers pel permís de zona restringida (RAP) de l'Upper Mustang al Nepal. El permís restringit serà de 500 USD durant els primers 10 dies i de 50 USD per persona i dia després del desè dia. Actualment no hi ha cap descompte separat en el permís restringit per als titulars de passaport indi.

Avui dia, la intel·ligència artificial està revolucionant el nostre món, creant un món virtual gairebé perfecte. Tanmateix, amagat en el racó remot de […]
11 dies
Moderat

US$ 2300

Veure Detall

Però els ciutadans indis obtenen una concessió en el Permís de l'Àrea de Conservació de l'Annapurna. Els viatgers indis paguen 1,000 NPR, ja que l'Índia és un país membre de la SAARC. Això fa que les taxes de permís de l'Alt Mustang siguin lleugerament reduïdes per als visitants indis en comparació amb la majoria dels excursionistes estrangers.

permísCiutadans indis
Permís de zona restringida de l'Upper Mustang (primers 10 dies)USD 500
Dia addicional50 dòlars americans per dia
Permís d'Àrea de Conservació de l'Annapurna (ACAP)NPR 1,000

Els ciutadans indis no necessiten obtenir un visat per entrar al Nepal, però han de complir totes les regulacions de l'Alt Mustang i han d'obtenir permisos d'una empresa de senderisme registrada.

Cost del permís de l'Upper Mustang per a nacionals de la SAARC

Els ciutadans de la SAARC, com ara Bangladesh, Bhutan , Sri Lanka, Pakistan i Maldives, també tenen permisos com els ciutadans indis.

El cost del permís per a l'Upper Mustang del 2026-2027 per als ciutadans de la SAARC és de 500 USD durant els primers deu dies i de 50 USD per cada dia addicional del permís. Només hi ha uns quants permisos governamentals amb descompte, un dels quals és el permís de l'àrea de conservació de l'Annapurna, que costa 1000 NPR per persona.

permísNacionals de la SAARC
Permís de zona restringida de l'Upper Mustang (primers 10 dies)USD 500
Dia addicional50 dòlars americans per dia
Permís d'Àrea de Conservació de l'Annapurna (ACAP)NPR 1,000

Això implica que les persones dels països de la SAARC estan exemptes del permís de conservació però no del permís d'àrea restringida.

Cost del permís de l'Upper Mustang per a altres estrangers

Els estrangers de tot el món, excepte els dels països de la SAARC, han de pagar una taxa de permís governamental segons els seus països d'origen.

Aquests viatgers paguen taxes de permís a l'Upper Mustang amb les següents inclusions:

permísNacionals estrangers
Permís de zona restringida de l'Upper Mustang (primers 10 dies)USD 500
Dia addicional50 dòlars americans per dia
Permís d'Àrea de Conservació de l'Annapurna (ACAP)NPR 3,000

La tarifa del permís de senderisme a l'Alt Mustang continua sent una de les més altes del Nepal, ja que és una zona restringida del país.

Necessiteu una targeta TIMS per a Upper Mustang?

Una pregunta freqüent que molts excursionistes es fan és si necessiten una targeta TIMS (Sistema de Gestió d'Informació d'Excursionistes).

En general, no és per a l'Upper Mustang. El permís de zona restringida de l'Upper Mustang està dissenyat per ser utilitzat amb senderisme dins de la zona restringida, com a alternativa a una targeta TIMS. Si continueu per altres rutes de senderisme que requereixen TIMS, la vostra agència de senderisme us proporcionarà consells.

Com obtenir el permís de l'Upper Mustang

Els viatgers no poden sol·licitar els permisos a l'oficina d'immigració. La sol·licitud s'ha de fer a través d'una agència de senderisme amb llicència registrada al Nepal.

Els documents habituals necessaris per tramitar el permís de l'Upper Mustang per al 2026-2027 inclouen una còpia del passaport, fotografies mida carnet, dates de viatge, informació del visat del Nepal i el vostre itinerari. L'agència revisa els documents i després presenta la sol·licitud al Departament d'Immigració.

Els permisos se solen redactar abans de la caminada i podeu passar pels punts de control sense cap demora.

Quant de temps és vàlid el permís?

Les dates d'un permís d'àrea restringida per a l'Upper Mustang s'aproven a la sol·licitud.

El primer permís és per un màxim de 10 dies a la zona restringida. Si teniu més temps durant el vostre viatge, haureu de comprar dies addicionals per 50 USD/dia abans d'entrar a la regió.

El permís de l'àrea de conservació de l'Annapurna no té un límit diari i serà efectiu durant la vostra visita a l'àrea de conservació.

Per què és tan car el permís de l'Upper Mustang?

El cost del permís per a l'Upper Mustang 2026–2027 sovint és vist com una sorpresa per molts viatgers, especialment aquells que estan considerant fer senderisme al Nepal.

Mustang superior

Aquesta és la política del govern de restringir el nombre de visitants a la zona, així com de donar suport a la seva cultura i medi ambient únics. Fins al 1992, l'Alt Mustang era inaccessible als estrangers i, fins i tot ara, el nombre de turistes es controla per minimitzar l'impacte sobre la població local i els llocs històrics. Permetre l'administració dels fons d'ingressos i la gestió de la conservació en aquesta zona fronterera sensible.

L'Alt Mustang encara conserva molts elements de la seva arquitectura tradicional, antics monestirs i cultura d'influència tibetana, ja que el nombre de visitants és limitat.

Altres despeses a més de les taxes de permís

Els permisos costen molts diners, però no són els únics costos.

Les despeses addicionals que els viatgers han de preveure inclouen un guia amb llicència, allotjament, àpats, transport de Katmandú a Jomsom , tarifes de maleter (si cal), assegurança de viatge, equipatge personal, tarifes de càrrega, accés a Internet, dutxes calentes, aigua potable en ampolles i despeses personals.

Himalayan Adventure Treks us presenta la seva excursió a Jomsom Muktinath, un viatge que us portarà a […]
13 dies
Moderat

US$ 1400

Veure Detall

No obstant això, la majoria d'empreses de senderisme ofereixen un paquet complet d'aquests serveis i és més fàcil calcular el cost total del viatge.

Consells per estalviar diners en permisos de l'Upper Mustang

No hi ha marge de negociació per la taxa de permís del govern, però el cost total es pot minimitzar amb una planificació acurada.

Evitar el cost addicional del permís per cada dia que es passa a la zona restringida es pot aconseguir creant un itinerari de 10 dies o menys dins de la zona. Els viatges en grup poden reduir les despeses de guies, transport i logística, ja que es comparteixen entre tots els participants.

A més, quan es viatja amb una agència de senderisme experimentada, es poden evitar retards en la tramitació dels permisos i costos addicionals d'última hora.

Preguntes freqüents

1. Hi ha la possibilitat de fer una excursió a l'Upper Mustang sense permís?

No. Tots els viatgers estrangers han de tenir els permisos necessaris abans de començar el trekking a la zona restringida al nord de Kagbeni. Hi ha diversos punts de control per a la comprovació dels permisos.

2. Els indis necessiten els permisos restringits de l'Upper Mustang?

Sí. Els ciutadans de l'Índia han d'obtenir un permís d'àrea restringida, igual que altres visitants estrangers de l'Alt Mustang. Reben una tarifa ACAP reduïda.

3. El permís serà reemborsable?

No. Les taxes de permís pagades pel govern no són reemborsables un cop emeses.

4. Hi ha la possibilitat de prorrogar el permís un cop a l'Upper Mustang?

Es poden ampliar, però hi ha taxes governamentals i tràmits administratius addicionals, i ho feu a través de la vostra agència de senderisme. Es recomana planificar el viatge amb molta cura abans de començar.

5. La tarifa del permís és la mateixa durant tot l'any?

Sí. El cost del permís de l'Upper Mustang 2026–2027 es manté constant durant tot l'any, a diferència d'algunes zones amb permisos al Nepal que experimenten variacions en el preu. Es cobra la mateixa tarifa de permís durant tot l'any.

Conclusió

El cost del permís per a l'Upper Mustang 2026-2027 és un element crucial per planificar una excursió reeixida en una de les regions més riques culturalment del Nepal. El permís de la zona restringida de l'Upper Mustang i el permís de la zona de conservació de l'Annapurna són obligatoris per a tots els visitants estrangers (indis i altres ciutadans de la SAARC) per entrar a la zona restringida.

Lo Manthang a Ghami

La tarifa governamental durant els primers 10 dies continua sent la més elevada, amb 500 USD, seguida de 50 USD per dia després d'això. El cost del permís de conservació per a ciutadans indis i altres nacionals de països de la SAARC és de 1,000 NPR, que és 1000 NPR menys que la quantitat que paguen els ciutadans indis. El permís de conservació és de 1,000 NPR per a ciutadans indis i altres nacionals de la SAARC, que és 1,000 NPR menys que per a altres estrangers.

Amb aquest coneixement, una planificació acurada i la reserva de permisos d'una empresa de senderisme amb llicència, podeu evitar retards i gaudir d'un viatge sense problemes pels pobles, monestirs i paisatges de l'antic regne de l'Himàlaia del Nepal.

 

Cost del tour en bicicleta per l'Upper Mustang el 2027: guia pressupostària completa

Un recorregut en moto pels restringits Himàlaies del Nepal requereix més que només la selecció de la moto i la ruta adequades. Una comprensió clara del cost del recorregut en moto per l'Alt Mustang el 2027 permetrà tenir un pressupost realista, evitar despeses innecessàries i triar un paquet turístic que s'adapti als vostres interessos de viatge. Tant si feu un viatge en grup com si feu un viatge personal, us serà més fàcil saber on van els vostres diners.

L'Alt Mustang no és com la majoria de llocs per a motociclistes al Nepal. És una zona restringida i es requereix un viatge organitzat i un guia registrat per utilitzar-la i rebre un permís especial. Serpenteja per les muntanyes, a través de profundes valls fluvials, a través de terres seques i a través de pobles centenaris, fins a Lo Manthang , el regne emmurallat del Mustang. Els motoristes també es troben amb superfícies de carretera variables, gran altitud i zones aïllades amb instal·lacions limitades.

Ruta en moto per l'Upper Mustang

El cost total del viatge depèn de diversos factors. El preu final depèn del tipus de motocicleta, la mida del grup, el nivell d'allotjament, les taxes de permís, el transport, el vehicle de suport, els àpats i la temporada de viatge. Tot això contribueix al pressupost, de manera que optar per motocicletes d'alta qualitat o dies addicionals de turisme només augmentarà els costos, igual que un grup més gran, cosa que significarà que els costos seran més baixos per persona.

Aquesta guia cobreix tots els costos principals que podeu preveure el 2027. Veureu una aproximació de les taxes de permís, lloguer de bicicletes, combustible, allotjament, menjar, serveis de guia, transport i taxes addicionals. La idea és que sigueu conscients de quants diners heu de reservar abans d'emprendre la vostra aventura i quins serveis solen formar part d'un paquet turístic en motocicleta.

La terra secreta del Nepal, l'Alt Mustang, també anomenada Lo Manthang, és realment la joia de la corona d'aquest […]
12 dies
Moderat

US$ 2250

Veure Detall

Cost mitjà d'un recorregut en bicicleta per l'Upper Mustang el 2027

El cost del Tour en Bicicleta per l'Upper Mustang 2027 varia segons la durada del viatge, el tipus de motocicleta que conduïu, el nombre de passatgers del vostre grup i els serveis que inclou l'operador turístic. La majoria dels tours organitzats duren entre 10 i 14 dies i comencen des de Katmandú, després passen a Pokhara, Jomsom, Kagbeni, Lo Manthang i els pobles propers.

Per descomptat, per als visitants internacionals, algunes de les maneres més segures i fàcils de viatjar són mitjançant un paquet organitzat, ja que els permisos, l'allotjament, els guies, les motocicletes i la logística s'organitzen amb antelació. El govern estableix els requisits per viatjar independentment a l'Alt Mustang que no es poden complir sense aquest.

La taula següent mostra els preus estimats dels paquets per al 2027.

Tipus de paquetDuradaCost estimat per persona (USD)
Tour de grup econòmic10-12 dies2,300 $ 2,700 $
Visita estàndard en grup11-13 dies2,700 $ 3,300 $
Tour en moto premium12-14 dies3,300 $ 4,200 $
Visita guiada privada10-14 dies3,800 $–5,500 $ o més

Aquestes tarifes solen incloure els permisos, el lloguer de la motocicleta, l'allotjament, el servei de guia, el combustible, els trasllats a l'aeroport i la majoria dels àpats. Depenent de l'empresa, els vols, les taxes de visat del Nepal, l'assegurança de viatge, les despeses personals i les propines es poden cobrar per separat.

Què determina el preu total del viatge?

El cost del Tour en Moto per l'Upper Mustang no és un cost únic. Reuneix diversos serveis fonamentals que permeten viatjar per aquesta regió protegida de l'Himàlaia.

El cost més alt és el permís d'àrea limitada del govern del Nepal. La tarifa d'aquest permís és d'uns quants centenars de dòlars als Estats Units i és obligatori per a tots els visitants estrangers. Una altra consideració important són les motocicletes disponibles per llogar, sobretot si opteu per motocicletes d'aventura premium amb una cilindrada més gran.

Els estàndards d'allotjament també afecten els preus. El principal objectiu de l'Upper Mustang són les cases de te i els allotjaments locals; tanmateix, alguns operadors reservaran un hotel a Katmandú i Pokhara abans i després del viatge. El preu del paquet també inclou els sous dels guies, el preu del combustible, el cost d'un vehicle per a l'equipatge, les despeses de transport, els preus del dia i els sous dels mecànics.

L'estació també pot tenir un impacte. La primavera i la tardor són les temporades punta en què la majoria de la gent vol visitar l'Alt Mustang, així com l'estiu, quan el monsó afecta altres regions del Nepal, però les tarifes dels paquets són lleugerament millors.

Cost del permís de zona restringida de l'Upper Mustang

Molts dels requisits per a un recorregut en bicicleta per l'Upper Mustang són permisos governamentals obligatoris. L'Upper Mustang és una zona restringida a prop de la frontera tibetana i tots els visitants estrangers han d'obtenir un permís de zona restringida per poder-hi entrar.

La tarifa del permís es mantindrà igual fins que el govern del Nepal la revisi abans del 2027.

permísCost estimat (USD)
Permís de zona restringida de l'Upper Mustang (primers 10 dies)$500
Dia addicional$ 50 per dia
Permís d'Àrea de Conservació de l'Annapurna (ACAP)Aproximadament 3,000 NPR (uns 25 USD)

Normalment, aquests permisos no es poden adquirir per separat. L'entrada dels visitants es fa a través d'una empresa de senderisme o turisme registrada i es requereix un mínim de dos ciutadans estrangers per a les sol·licituds de permís, tret que es modifiqui.

Les tarifes dels permisos no depenen de l'empresa que gestiona el vostre recorregut en motocicleta i les estableix el govern.

Ruta en bicicleta per l'Upper Mustang
Cost del lloguer de motocicletes

El pressupost per a una ruta en bicicleta per l'Upper Mustang 2027 dependrà en gran mesura de l'estil de motocicleta que trieu. La majoria de la gent que condueix una motocicleta d'aventura preferirà circular per carreteres de muntanya accidentades, carreteres de grava i creuar rius. Les motocicletes més petites poden fer el trajecte, però les motocicletes més grans tenen més probabilitats d'oferir comoditat en dies llargs.

Els lloguers típics inclouen un manteniment bàsic abans del lloguer, tot i que les reparacions, els recanvis, l'equipament per muntar i els dipòsits de seguretat varien segons l'operador. Pregunteu què s'inclou en una reserva abans de fer-la.

Tipus de motocicletaCost estimat del lloguer per dia (USD)Cost estimat per a 10 dies (USD)
Royal Enfield Classic 35045 $ 60 $450 $ 600 $
Royal Enfield Himalayan 45060 $ 80 $600 $ 800 $
KTM Adventure 39070 $ 90 $700 $ 900 $
Honda CRF250L75 $ 95 $750 $ 950 $
BMW Sèrie GS140 $ 220 $1,400 $ 2,200 $

Molts viatges organitzats inclouen el lloguer de la motocicleta en el preu del viatge. Quan compareu empreses, assegureu-vos que cobreixin tot, des del combustible, el suport mecànic, les peces de recanvi i l'equip de conducció, ja que això pot sumar una part important del cost.

Has estat somiant amb provar-te a la sella d'una motocicleta per córrer cap a llocs nous, bonics i desafiadors […]
8 dies
Moderat

US$ 1400

Veure Detall

Despeses de combustible

Un altre component important del cost del recorregut en bicicleta per l'Upper Mustang el 2027 és el combustible, ja que s'utilitza en el viatge, que cobreix de 900 a 1200 quilòmetres (unes 560 a 746 milles) depenent del punt de partida i del recorregut en si. Normalment, les carreteres de muntanya, la grava solta i les pujades pronunciades provoquen un consum de combustible més elevat que la conducció per carretera.

Hi ha menys benzineres disponibles després de Jomsom i els preus pugen gradualment en llocs remots, on les despeses de transport són més elevades. Els operadors turístics solen planificar meticulosament les parades per a subministrar combustible per evitar l'escassetat de combustible.

Les estimacions següents es basen en el consum mitjà de combustible de les motocicletes d'aventura populars.

ArticleCost estimat (USD)
Combustible total per a tot el recorregut90 $ 160 $
Cost mitjà diari del combustible10 $ 18 $
El combustible sol estar inclòs en una visita guiadaSí (la majoria de paquets)

Quan llogueu una motocicleta pel vostre compte, pregunteu si la gasolina es cobra a part o forma part del preu del lloguer.

Ruta en moto per l'Upper Mustang

Despeses d’allotjament

Un altre factor que influeix en el cost del tour en moto per l'Upper Mustang és l'allotjament durant el trajecte. L'allotjament a l'Upper Mustang és força senzill i còmode. La majoria de les nits d'allotjament es fan en cases de te locals o allotjaments familiars, que ofereixen habitacions netes, àpats calents i serveis bàsics.

Hi ha més opcions d'allotjament a Katmandú i Pokhara, que van des de l'econòmic fins al de luxe. Hi ha allotjament de luxe disponible, però limitat, a l'Alt Mustang, per la qual cosa és recomanable combinar el luxe amb la ubicació remota de muntanya.

La taula següent mostra els preus individuals estimats per als allotjaments.

UbicacióBudget Lodge (USD)Hotel estàndard (USD)
Katmandú20 $ 40 $60 $ 120 $
Pokhara20 $ 45 $70 $ 150 $
Jomsom25 $ 45 $60 $ 100 $
Kagbeni20 $ 40 $40 $ 80 $
Lo Manthang25 $ 50 $60 $ 100 $
Altres pobles15 $ 35 $Disponibilitat limitada

La majoria de rutes guiades en motocicleta inclouen l'allotjament durant tot el trajecte, de manera que és més fàcil calcular el cost total de viatjar al Nepal en motocicleta abans d'arribar-hi.

Pressupost de menjar i begudes

Si encara no està inclòs al vostre paquet, hauríeu de preveure els àpats diaris al pressupost del Upper Mustang Bike Tour 2027. Com més alta sigui l'altitud, més alt serà el preu del menjar, ja que hi ha dificultats per transportar el menjar des de la cota més baixa fins a la més alta amb qualsevol mitjà de transport, com ara un camió, un jeep, una motocicleta, una mula o un portejador.

El menjar local sovint és bo, substancial i apropiat per a viatges llargs. Molt sovint, el dal bhat està disponible juntament amb arròs fregit, fideus, sopes, patates, ous, pa tibetà i momos. Els aperitius, les begudes i el cafè solen ser més cars quan s'importen.

La taula següent mostra els preus estimats dels àpats.

ArticleCost estimat (USD)
Esmorzar5 $ 8 $
Dinar6 $ 10 $
Sopar7 $ 12 $
Te o cafè2 $ 4 $
Aigua embotellada1 $ 3 $
Pressupost diari d'aliments20 $ 35 $

Hi ha excursions organitzades en motocicleta que inclouen esmorzar, dinar i sopar durant el trajecte. Per a aquells que no mengen als restaurants, aproximadament entre 25 i 35 dòlars al dia solen ser suficients.

Tarifes de guia i equip de suport

El cost del tour en bicicleta per l'Upper Mustang el 2027 també inclou la contractació d'un guia professional per entrar a l'Upper Mustang, que és obligatori. A més dels requisits del permís, els guies ofereixen navegació per rutes, coneixements locals, suport lingüístic i assistència d'emergència durant el viatge.

Per a viatges en motocicleta més grans, també hi pot haver un membre que sigui mecànic o que tingui bons coneixements sobre què cal fer en cas de problemes mecànics. Per a viatges Premium, es pot llogar un vehicle addicional per transportar equipatge, recanvis i equips d'emergència en zones remotes per a un viatge més còmode i segur.

Aquests serveis tenen un preu per separat i els següents són costos aproximats.

serveiCost diari estimat (USD)
Guia autoritzada35 $ 60 $
Mecànic de motos40 $ 70 $
Suport Jeep amb conductor180 $ 300 $
Personal de suport a l'equipatgeNormalment inclòs en els tours premium

Serà útil comprovar la cobertura de cada paquet turístic que inclou el servei de guia, el suport mecànic i l'assistència d'emergència, ja que pot augmentar substancialment el vostre pressupost de viatge si no formen part del paquet.

Ruta en moto pel Lower Mustang

Transport fins al punt de partida

El cost del tour en motocicleta per l'Upper Mustang també cobreix el viatge des de Katmandú fins al punt de partida del tour. Generalment, els tours en motocicleta comencen a Katmandú i després van a Pokhara i després pugen per la vall de Kali Gandaki fins a l'Upper Mustang. Algunes empreses fan tot el viatge; d'altres utilitzen furgonetes per portar-hi les motocicletes.

Segons l'itinerari i els serveis oferts al paquet, els arranjaments de transport varien.

TransportCost estimat (USD)
Autobús turístic (de Katmandú a Pokhara)10 $ 20 $
Cotxe privat120–180 dòlars per vehicle
Vol domèstic (de Katmandú a Pokhara)100 $ 140 $
Transport de motocicletes en camió100–180 dòlars per bicicleta
Trasllats AeroportNormalment inclòs en els paquets

Si el transport forma part del vostre paquet, assegureu-vos que inclogui vols nacionals o transport de motocicletes, ja que aquestes opcions poden afectar significativament el cost total.

El trekking de l'Alt Mustang és un viatge a una de les regions més serenes i culturalment riques del Nepal. Aquest […]
17 dies
Moderat

US$ 2000

Veure Detall

Costos de l'equipament i l'equipament per a muntar a cavall

El pressupost per al tour en bicicleta per l'Upper Mustang també hauria d'incloure el cost de l'equipament de ciclisme, tret que el proporcioni l'empresa turística. La comoditat i la seguretat s'aconsegueixen mitjançant un equipament adequat, que pot variar significativament la temperatura d'una vall inferior a una altra més amunt de l'assentament.

La carretera puja per sobre dels 4660 m (15289 peus) prop de Kora La i la major part de la carretera és polsosa, rocosa i ventosa. Els llargs dies de conducció són més còmodes quan es porta un equip de protecció de qualitat.

EquipamentCost estimat del lloguer (USD)Cost de compra estimat (USD)
Casc$5–$10 per dia80 $ 250 $
Jaqueta d'equitació$8–$15 per dia120 $ 350 $
Pantalons d'equitació$8–$15 per dia100 $ 300 $
Botes d’equitació$8–$12 per dia120 $ 300 $
Guants d'equitació$3–$6 per dia30 $ 120 $

Molts operadors turístics d'alta qualitat solen proporcionar cascos i jaquetes per muntar, però sempre pregunteu abans de reservar.

Despeses personals que hauries de pressupostar

No totes les despeses personals estan cobertes en el cost del tour en bicicleta per l'Upper Mustang 2027. És important estalviar diners addicionals per evitar sorpreses desagradables durant el viatge.

Alguns pobles tenen accés a Internet, però és possible que hàgiu de pagar una tarifa addicional. Altres despeses inclouen dutxes calentes, càrrega d'electrònica, bugaderia, aperitius, begudes i records.

Despeses personalsCost estimat (USD)
Wi-Fi2 $ 5 $
Dutxa calenta2 $ 5 $
Càrrega del dispositiu1 $ 3 $
Aperitius i refrescos$3–$10 per dia
Records20 $–150 $ o més
Despeses personalsCost estimat (USD)

Els costos poden variar segons el tipus de viatger, però es recomana que pressuposteu entre 150 i 300 dòlars per persona per a despeses personals.

Costos de l'assegurança de viatge

El cost del tour en motocicleta per l'Upper Mustang sempre ha d'incloure una assegurança de viatge extensa. Com a conductor d'una motocicleta al Nepal i viatjant a grans altituds, és possible que no tingueu una cobertura de motocicleta suficient amb les pòlisses d'assegurança de viatge estàndard, així que llegiu atentament la pòlissa.

L'alçada guanyada durant la conducció és d'uns 3,840 m (12,598 peus) a Lo Manthang i pot arribar als 4,660 m (15,289 peus) al camí. L'atenció mèdica d'emergència, la cobertura de la conducció de motocicleta i l'evacuació amb helicòpter haurien de formar part de la vostra pòlissa.

Tipus d'assegurançaCost estimat (USD)
Assegurança bàsica de viatge70 $ 120 $
Assegurança de viatge d'aventura120 $ 250 $
Cobertura de motocicletes i gran altitudSovint inclòs en els plans premium

La cobertura de motocicletes i gran altitud normalment s'inclou en els plans Premium.

El cost de l'assegurança variarà segons la destinació, l'edat, la durada del viatge i els tipus de cobertura que necessiteu.

Ruta en moto pel Lower Mustang

Exemple de desglossament del pressupost

Veure totes les despeses del pressupost del Upper Mustang Bike Tour 2027 juntes facilita la comprensió. Aquest exemple és un típic recorregut guiat de 12 dies en motocicleta.

DespesaCost estimat (USD)
Permís de zona restringida$500
Permís ACAP$25
Lloguer de motocicletes$700
Combustible$130
Allotjaments$420
Menjars$300
Guia i suport$350
Transport$180
Despeses personals$200
Assegurança de viatge$180
Total estimat$2,985

Els costos reals poden ser lleugerament diferents segons la motocicleta específica, la mida del grup, la temporada de viatge i els serveis oferts per l'operador turístic.

Com reduir el cost del vostre viatge

Si es planifica amb cura, es pot reduir el cost del tour en moto per l'Upper Mustang i, alhora, mantenir l'experiència general. La clau per reduir el cost sol ser fer una sortida en grup, ja que les tarifes del guia, els vehicles de suport i els costos operatius es divideixen entre diversos motoristes.

Es recomana reservar amb diversos mesos d'antelació a causa de la major disponibilitat i els preus més baixos, sobretot durant les temporades de primavera i tardor. Un altre avantatge d'optar per una motocicleta d'aventura és que significa que els lloguers seran més baixos si es tria una que sigui estàndard en lloc d'alta qualitat, però que tot i així oferirà una experiència de conducció sòlida.

També és crucial comparar les inclusions dels paquets. Si s'hi inclou combustible, permisos, allotjament, àpats i suport mecànic, un paquet una mica més alt podria ser una opció més rendible, ja que són costos addicionals al viatge.

Val la pena el cost d'un recorregut en bicicleta per l'Upper Mustang?

El preu del tour en bicicleta per l'Upper Mustang el 2027 és força alt en comparació amb altres tours en bicicleta al Nepal, però els costos es deuen principalment als permisos governamentals obligatoris i a la logística que implica fer el tour en una zona remota i restringida. Aquest viatge no és com un viatge per carretera normal; més aviat, exigeix ​​ser guiat per un guia amb llicència, l'ús de permisos organitzats, una planificació meticulosa de rutes i equips de suport experimentats.

És un viatge a través del congost més profund del món, els antics monestirs, els pobles amb una influència tibetana única, el paisatge espectacular del desert i la històrica ciutat emmurallada de Lo Manthang. Poques rutes en motocicleta tenen la barreja d'història cultural, paisatges de muntanya i conducció fora de carretera com aquesta.

Prepareu-vos per començar l'aventura de 12 dies de l'itinerari del Jeep Tour del Festival de Tiji de l'Upper Mustang per experimentar la rica i atemporal […]
12 dies
Fàcil

US$ 2800

Veure Detall

El valor global pot valer la pena per a l'entusiasta que vulgui fer una excursió de diversos dies a l'Himàlaia amb un suport ben organitzat i accés a una zona que encara està fora de l'abast dels turistes de masses.

Expedició en moto a l'oest del Nepal

Conclusió

És important tenir una idea clara del cost del tour en bicicleta per l'Upper Mustang el 2027 abans de venir al Nepal per planificar el vostre pressupost de viatge en conseqüència. Les taxes dels permisos també constitueixen una gran part del cost, però altres despeses com el lloguer d'una motocicleta, l'allotjament, el menjar, el viatge, el combustible, els serveis de guia i les despeses de les persones també formen part del cost final.

El rang de preus per a una excursió guiada en motocicleta ben organitzada és d'entre 2300 i 4200 USD per persona i variarà segons el tipus de motocicleta, la mida del grup i el contingut del paquet. Es poden evitar despeses imprevistes planificant amb antelació i escollint l'operador adequat, comprenent l'abast del treball i prenent decisions.

L'aventura de conduir una motocicleta fins a l'Alt Mustang no és exactament un viatge amb la deguda preparació, un pressupost realista i un suport sòlid. És una oportunitat per explorar una de les regions de l'Himàlaia culturalment més ben conservades del Nepal i gaudir d'un viatge que poques carreteres del món poden oferir.

Excursió d'un dia a Phulchowki: ruta, distància, dificultat i consells de viatge

L'excursió d'un dia a Phulchowki és una de les excursions curtes més gratificants dels voltants de Katmandú. T'allunya de l'enrenou de la ciutat i t'endinsa en boscos on abunden ocells, papallones i aire fresc de muntanya. Tot i que és possible completar l'excursió en un dia, hi ha moltes experiències que es poden obtenir en una excursió més llarga, com ara bons paisatges, pujades constants i magnífiques vistes de l'Himàlaia.

Phulchowki és el turó més alt de la vall de Katmandú, situat a la part sud d'aquesta vall. Es troba a 2782 metres (9127 peus) sobre el nivell del mar i és un bon lloc per observar-lo en un dia assolellat. Comença a Godawari, un lloc tranquil amb molta vegetació, on també es pot visitar el Jardí Botànic Nacional i després puja fins al cim a través d'un bosc protegit.

L'excursió d'un dia a Phulchowki és ideal per a aquells que volen gaudir de l'aire lliure sense haver de passar la nit ni haver de fer preparatius complexos. És molt popular entre la gent local, els turistes, els observadors d'aus, els fotògrafs, els amants de la natura, etc., que volen experimentar la natura a prop de Katmandú . El sender és accessible i fàcil de seguir, i el transport fins a l'inici del sender és convenient i fàcilment disponible, cosa que el converteix en una gran opció per a aquells que tenen poc temps.

Aquesta guia cobreix tots els detalls necessaris abans de planificar la vostra excursió. Entendreu el camí, la durada de l'excursió, l'ascens, el nivell de dificultat, els millors moments per fer senderisme, com arribar al sender, la fauna que podeu esperar, les consideracions per a l'embalatge, les pautes de seguretat i molt, molt més que us ajudaran a tenir una excursió segura i agradable.

Cimera de Phulchowki

On és Phulchowki?

Phulchowki està situat al districte de Lalitpur, a uns 20 quilòmetres (12.4 milles) al sud-est del centre de Katmandú. Es troba al bosc de Phulchowki, un bosc protegit que forma part de la frontera sud de la vall de Katmandú. En ser el punt més alt de la zona que envolta la vall, és una ruta popular d'excursions d'un dia i un lloc preferit pels amants de la natura.

L'excursió comença des de Godawari, que es troba a una alçada aproximada de 1,500 m (4,921 peus). Es triga aproximadament 1 hora i 45 minuts amb vehicle privat a arribar a Godawari des de Katmandú. El transport local i els autobusos públics també són altres opcions per arribar a Godawari des de Katmandú, tot i que generalment trigaran una mica més.

La ruta de senderisme de Phulchowki segueix una carretera forestal des de Godawari , que puja per un turó a través d'un bosc espès fins al cim. El camí és relativament a prop de la capital i és factible fer la caminada sense passar la nit.

El turó també té una importància religiosa. El temple Phulchowki Mai es troba al cim i és un lloc de pelegrinatge popular per als devots hindús durant les importants festes religioses.

Ruta d'excursió d'un dia a Phulchowki i com arribar-hi

L'excursió d'un dia a Phulchowki comença a Godawari, aproximadament a 45 minuts o una hora en cotxe del centre de Katmandú amb vehicles privats. L'inici del sender també és fàcilment accessible amb transport públic local, com ara autobusos i serveis de cotxe.

La ruta de senderisme de Phulchowki serpenteja entre boscos de pins, roures i rododendrons al llarg d'un ampli sender forestal fins que porta al cim des de Godawari. És fàcil de seguir i té zones d'ombra amb algunes vistes de la vall de Katmandú durant tot el recorregut.

Des del cim, els excursionistes podran visitar el temple de Phulchowki Mai i després gaudir de les vistes panoràmiques de la muntanya abans de tornar pel mateix camí fins a Godawari. Porteu molta aigua potable i berenar, ja que hi ha poques instal·lacions un cop fora de la ciutat.

El bell país del Nepal no es limita a l'Everest i l'Himàlaia. El país, especialment la capital, Katmandú, […]
5, 6 hores
Fàcil

US$ 100

Veure Detall

Distància, durada, elevació i dificultat

L'excursió d'un dia a Phulchowki té una distància d'entre 18 i 22 km (11.2 i 13.7 milles) anada i tornada. La caminada des de Godawari, a 1,500 metres (4,921 peus), fins al cim, a 2,782 metres (9,127 peus), té un desnivell positiu d'aproximadament 1,280 metres (4,199 peus). La caminada total dura entre set i nou hores, incloent-hi les pauses, i la majoria dels excursionistes triguen entre quatre i cinc hores a arribar al cim i entre dues i mitja i tres hores i mitja a tornar.

L'excursió d'un dia a Phulchowki no és tècnicament difícil, només és una pujada llarga i constant, per la qual cosa es qualificarà com a moderadament difícil. La ruta de senderisme de Phulchowki és relativament fàcil de recórrer per una carretera de grava ampla i fàcil de caminar, i és bona per a principiants i persones amb un nivell de forma física moderat. Els descensos poden ser difícils per als genolls; si us plau, porteu calçat de senderisme amb bon suport. L'alçada de la muntanya és de 2,782 metres (9,127 peus), però la majoria de la gent no tindrà mal d'alçada a aquesta altitud. Uns inicis primerencs, un ritme constant i molta aigua faran que l'excursió al turó de Phulchowki sigui una experiència més agradable.

Millor moment per a l'excursió d'un dia a Phulchowki

L'excursió d'un dia a Phulchowki es pot fer durant tot l'any, però en algunes temporades poden ser més favorables que d'altres pel que fa al temps, la vista de les muntanyes i les condicions de senderisme.

La millor època és de primavera (de març a maig). El bosc és un esclat de rododendrons florits, magnòlies i nombroses flors silvestres. El clima és majoritàriament suau i la visibilitat al matí és bona. Durant aquest temps, els ocells també són més actius i és un moment fantàstic per a qualsevol persona que estime els animals.

De finals de setembre a novembre també són èpoques fantàstiques de l'any. Un cop arriba el monsó d'estiu, l'aire es torna més net, i de vegades es poden gaudir de les millors vistes a la muntanya. Amb temperatures càlides durant el dia i camins secs, el senderisme és una activitat fantàstica per a tots els nivells d'experiència.

Durant els mesos d'hivern (de desembre a febrer), és tranquil, amb dies clars per fer senderisme i gaudir de les muntanyes. Al matí, pot fer molt fred al cim, on es poden produir gelades. Durant aquesta temporada, cal roba d'abric, sobretot per començar d'hora.

Passeig natural de Phulchowki

El monsó d'estiu, que sol durar de juny a principis de setembre, presenta condicions diferents. La ruta de senderisme del turó de Phulchowki és fangosa i relliscosa en alguns llocs a causa de les pluges freqüents. També es poden trobar sangoneres al bosc durant els mesos humits. Tanmateix, malgrat les dificultats, el bosc és molt verd i bonic, i ha arribat el moment del fotògraf de fotografies a qui li agraden els paisatges exuberants.

A la primavera i a l'estiu, a primera hora del matí és el millor moment del dia per tenir cels clars abans que es formin núvols de la tarda sobre els turons dels voltants. A la primavera i a l'estiu, a primera hora del matí és el millor moment del dia per tenir cels clars abans que es formin núvols de la tarda sobre els turons dels voltants.

Flora i fauna al llarg del camí

La ruta de senderisme de Phulchowki és una de les més biodiverses de l'Himàlaia. El bosc del turó és un dels millors hàbitats naturals de la vall de Katmandú i té una gran varietat de plantes, ocells, insectes i petits mamífers.

Roures, pins, castanyers i verns s'escampen pel bosc inferior i, més amunt, pels densos boscos de rododendrons. Els vessants són vibrants a la primavera, amb flors de rododendron en vermell, rosa i blanc. Moltes plantes amb flors i orquídies, falgueres i molses també floreixen sota la capçada del bosc.

Els observadors d'aus són aficionats al Phulchowki. S'hi han vist més de 250 espècies d'aus i algunes hi migren en altres temporades de l'any. Entre les aus típiques que es poden veure hi ha tords riallers, barbuts, picots, minivets, papamosques, àguiles i diferents espècies de mallerengues i bosquetes. Els ocells es veuen millor a les hores menys sorolloses del matí.

Un altre atractiu de l'excursió d'un dia a Phulchowki són les papallones. A l'estiu, és freqüent veure papallones volant al llarg del camí, sobretot als llocs més assolellats del sòl del bosc. Hi ha centenars d'espècies de papallones al Nepal i moltes d'elles es poden trobar al bosc de Phulchowki.

Al bosc es poden veure cérvols lladradors, esquirols de l'Himàlaia, porcs espins, civetes, senglars i altres mamífers més petits, tot i que no és habitual trobar-hi animals més grans. En general, els animals eviten els humans, per la qual cosa les trobades són rares, però sempre són una experiència emocionant per a l'excursionista afortunat.

La varietat de plantes i animals ha fet que l'excursió sigui interessant fins i tot per a aquells que no necessàriament van al cim.

Necessiteu un permís?

L'excursió d'un dia a Phulchowki no requereix permís de senderisme (targeta TIMS) ni permís de parc nacional. El sender és a prop de Katmandú i al llarg d'una carretera pública al bosc de Phulchowki, cosa que significa que no es requereixen documents especials de senderisme per recórrer el sender.

Però els que entren des del Jardí Botànic Nacional de Godawari han de pagar la tarifa d'entrada al jardí mentre fan senderisme. Algunes persones escullen aquest punt d'entrada com un bon començament per als boscos que envolten la carretera. Quan s'utilitza un punt d'accés alternatiu, és possible que la tarifa del jardí botànic no sigui aplicable.

Algunes restriccions i tarifes d'entrada poden estar subjectes a canvis, així que consulteu els detalls més recents abans de viatjar. També es recomana portar diners en efectiu, ja que les petites passarel·les i les botigues locals poden no acceptar pagaments digitals.

A diferència de moltes de les zones de senderisme populars del Nepal, la ruta de senderisme de Phulchowki no té múltiples punts de control ni inspeccions, per la qual cosa és una de les destinacions de senderisme més fàcils d'organitzar a prop de Katmandú.

Katmandú sempre es veu a través de la lent dels seus famosos monuments com ara Swyamabhunath, Boudhanath, la plaça Durbar i Pashupatinath. Però […]
Dia 1
Fàcil

US$ 100

Veure Detall

Què cal portar per a l'excursió d'un dia a Phulchowki

Fer una bona maleta pot fer que l'excursió d'un dia a Phulchowki sigui molt més còmoda. Tingueu en compte que l'excursió dura la major part del dia i és una llarga pujada, així que és millor portar només el que necessiteu.

Es recomana portar bon calçat de senderisme amb bona adherència, ja que algunes parts de la carretera poden ser relliscoses després de la pluja. La roba lleugera i transpirable serà adequada per a la primavera i la tardor, mentre que a prop del cim, on generalment fa més fresc que a Katmandú, és recomanable portar una capa addicional d'abric.

Vista del turó de Phulchowki

Hauries de portar una jaqueta impermeable durant tot l'any, ja que les condicions meteorològiques a les muntanyes poden canviar ràpidament. La pluja pot arribar a produir-se fins i tot sense previ avís durant l'estació monsònica.

És important beure prou aigua durant tota l'excursió. La majoria dels excursionistes porten almenys 2 litres durant les temporades més càlides. Els aperitius energètics com ara fruita, fruits secs, xocolata o entrepans també són útils, ja que hi ha poques opcions de menjar un cop sortiu de Godawari.

Un petit kit de primers auxilis, crema solar, ulleres de sol, barret i repel·lent d'insectes són útils per mantenir-se còmode durant el dia. Si fareu servir aplicacions de navegació o fareu moltes fotos, un telèfon mòbil completament carregat i un carregador portàtil us seran útils.

Els binoculars també són un article popular per portar quan es fa senderisme per la ruta de senderisme de Phulchowki durant la temporada d'observació d'aus.

Menjar i aigua

No espereu trobar menjar durant l'excursió d'un dia a Phulchowki. Durant les èpoques de molta afluència, de vegades hi ha algunes petites botigues de te disponibles a prop del cim o a la carretera, però no es pot suposar que estiguin obertes i és possible que no es garanteixi el servei.

Per aquest motiu, la majoria dels excursionistes porten el seu propi dinar, aperitius i aigua potable des de Katmandú o compren subministraments a Godawari abans de començar la caminada.

La hidratació és important, ja que és una caminada que es fa completament en pujada. Beure petites quantitats d'aigua regularment ajuda a mantenir l'energia i evita la fatiga.

Quan feu servir ampolles d'aigua reutilitzables, recordeu d'empaquetar-les i emportar-vos-les amb vosaltres, en comptes de llençar-les al bosc. Gaudir de l'excursió d'un dia a Phulchowki de manera responsable és un aspecte important de la protecció del medi natural.

Qui pot fer l'excursió d'un dia a Phulchowki?

La caminada d'un dia a Phulchowki és una ruta adequada per a qualsevol persona que busqui senderisme. Un adult mitjà en bona forma física pot fer el recorregut sense cap dificultat a un ritme moderat i amb pauses freqüents.

Les famílies amb nens més grans a qui els agrada caminar també poden intentar-ho, però els nens més petits poden trobar difícil la llarga pujada. Quan els adolescents vénen a la ruta regularment, no tindran cap problema per acabar-la.

També és una excursió popular entre les persones a qui els agrada fer fotos, observar ocells, estudiants universitaris i gent local que vol fer una escapada de cap de setmana activa a prop de Katmandú.

Aquells que tinguin problemes de genoll o que no estiguin en bona forma física haurien de pensar en l'ascens constant abans de fer-hi l'excursió. Caminar serà molt més agradable si l'entrenament es fa amb caminades més curtes per endavant.

L'altitud no és un problema per si mateixa per als excursionistes sans, ja que l'elevació més alta s'assoleix a 2,782 metres (9,127 peus). L'altitud no és tan important com una bona preparació, una hidratació adequada i un ritme realista en aquesta excursió.

Observació d'aus a Phulchowki

Itinerari suggerit d'un dia

Si l'horari està ben planificat, hi hauria d'haver prou temps per gaudir de tota la ruta de senderisme de Phulchowki sense presses.

Un cop sortiu de Katmandú cap a les 7:00 del matí, hauríeu d'arribar a Godawari abans de les 8:00. Un cop fets tots els preparatius d'última hora, la majoria de la gent comença a caminar poc després.

Normalment es triga unes 4-5 hores a arribar al cim, amb diverses parades de descans durant el camí. El cim s'arriba cap al migdia, hora de dinar, visitar el temple, fer fotos i gaudir de les vistes de la muntanya.

Quan comencen el descens a primera hora de la tarda, poden tornar a Godawari abans que es faci fosc. Normalment, la gent arriba a l'inici del sender entre les 4:00 i les 5:30 i després torna a Katmandú.

Redueix el ritme per tenir temps d'apreciar l'aire lliure, però sense presses.

Com fer senderisme de manera segura i saludable

L'excursió d'un dia a Phulchowki no és perillosa ni avorrida, sempre que vagis ben preparat. El millor és anar a primera hora del dia per evitar els núvols de la tarda i abans que es pongui el sol. Mira el temps abans de marxar de Katmandú, porta bon calçat de senderisme amb bona adherència, porta molta aigua i assegura't que el mòbil estigui carregat. Quan tot just comences a fer senderisme, considera anar-hi amb un amic o un grup.

Mantingueu la ruta de senderisme de Phulchowki en bon estat emportant-vos totes les escombraries, caminant pel camí principal i mantenint-vos allunyats de les plantes i la fauna. Parleu en veu baixa, no alimenteu ni us acosteu als animals salvatges i respecteu el temple de Phulchowki Mai i els costums locals. Un comportament responsable ajuda a preservar la bellesa natural de la ruta de senderisme del turó de Phulchowki per als futurs visitants.

L'excursió d'un dia a Shivapuri és una de les millors experiències de senderisme a Katmandú, ja que és molt curta i agradable. […]
Dia 1
Fàcil

US$ 100

Veure Detall

Conclusió

L'excursió d'un dia a Phulchowki és una bona opció per a aquells que busquen veure la natura sense aventurar-se gaire lluny de Katmandú. Ofereix un bosc tranquil, abundant fauna, una mica d'esforç físic i vistes espectaculars de l'Himàlaia, i és una de les excursions d'un dia més gratificants de la vall de Katmandú.

Panorama de Phulchowki

La ruta té un desnivell d'aproximadament 1280 m (4199 peus), però és fàcil de seguir i accessible per a la majoria de persones amb una forma física raonable. L'ample camí forestal, el fàcil accés des de Katmandú i la manca de permisos complicats fan que l'excursió sigui fàcil de planificar.

La caminada al turó de Phulchowki és una manera fantàstica de sortir de la ciutat, tant si busqueu una colorida excursió de primavera quan els rododendrons estan en flor, una assolellada excursió d'estiu o una tranquil·la excursió d'hivern. Amb la preparació adequada, l'equipament adequat i la consciència de la natura, es pot viure una aventura a l'aire lliure memorable que retrata una faceta diferent de la vall de Katmandú.

Per a aquells que busquen una excursió desafiant amb vistes impressionants, trobant fauna salvatge, fent exercici i comoditat, l'excursió d'un dia a Phulchowki és imprescindible per a qualsevol viatge al Nepal.

✖
Guia de viatge gratuïta
El teu viatge perfecte i personalitzat t'espera
perfil
Bhagwat Simkhada Expert en viatges experimentat amb anys d'experiència